2017’yi kapatıyoruz. Bu yıl spor endüstrisinde büyük işler kapatıldı. Özellikle Çin’in futboldaki atılımları spor endüstrisinde kapitalin akış yönü ile ilgili olarak bir takım değişikliklerin habercisi oldu. 

 

Fomula 1 el değiştirdi

2017 büyük bir gelişme ile başladı. Ocak ayında Bernie Ecclestone 40 yıldır elinde bulundurduğu Formula 1’ı Liberty Media’ya 8 milyar dolar karşılığında sattı.

 

Image result for alibaba olympics

 

Alibaba Olimpiyatlar’a sponsor oldu

Alibaba Group Holding, IOC ile 800 milyon dolarlık bir sponsorluk anlaşması imzaladı. Anlaşma Olimpiyat tarihinin en büyük anlaşmalarından biri oldu.

 

Image result for champions league bt sports

Şampiyonlar Ligi yayınının değeri katlandı

BT Sport Mart ayında Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi’nin yayın haklarını 1.44 milyar dolar karşılığında uzattı. 2013’ten bu yana yayın haklarına sahip olan BT Sports daha önce ödedikleri fiyatın yüzde 33 üstüne çıktı.

 

Image result for china sponsor world cup

Çin’den Dünya Kupası’na sponsorluk

UEFA gelirlerini arttırırken FIFA da boş kalmadı. Çinli elektronik firması Hisense 2018 Dünya Kupası’nın resmi sponsoru olduğunu açıkladı. FIFA Dünya Kupası için ilk tüketici ürünleri üreten bir elektronik firması sponsor olmuş oldu. Wanda’dan sonra da FIFA Dünya Kupası’na sponsor olan ikinci Çin şirketi oldu. Hisense’ten sonra başka bir Çin markası VIVO da Dünya Kupası’na 450 milyon dolara sponsor oldu. Tencent Sports ve Mengniu Group, FIFA’nın diğer sponsorları oldu.

 

Image result for serie a img

Serie A’nın yeni yayıncısı: IMG

IMG, RAI ile ortaklık kurarak Serie A’nın yayın haklarını aldı. Sezon başına 441 milyon dolar ödeyecekler.

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir