Adidas’ın Runtastic’ten öğrendikleri

Adidas 2015 yılında fitness uygulaması Runtastic’i satın aldı. Geçen zamanla birlikte Avusturyalı bu startup dünyanın en büyük spor markalarından bir tanesine önemli katkı sağladı. Bu katkı sadece ticari değil, know-how ve kurum kültürü üzerinde etkili oldu. 

Global bir startup konferansında yürüttükleri iş ortaklıkları hakkında bir sunum yapan Adidas CEO’su Kasper Rorsted ile Runtastic’in kurucusu Florian Gschwandtner, firmaların tarihsel gelişim dönemlerinden ve gelecekte yapılması gerekenlerden konuşurken aynı zamanda startupların sektöre getirdiği enerjiden de bahsetti.

“Runtastic’den birçok şey öğrendik” diyen Adidas CEO’su, bunu üç başlık altında özetledi:

  1. “Hızlan!” Büyük şirketler bazen bir tank gibi ağır olabiliyor, startuplar ise daha çok sürat teknesi gibi hareket ediyor. Hız hayati önem taşır. Bir startup olarak kaybetmek için pek de vaktiniz yoktur.
  2. “En baştan dijital olun!” Geleneksel bir firmayken ilk yapmanız gereken şey ajandanızda bir değişiklik yapmak ve ardından herkesi değişime ihtiyacınız olduğuna ikna etmektir. Dijitalleşme, startupların DNA’sının en önemli parçalarından biridir.
  3. “Odaklanın” Eğer küçük bir bütçeniz varsa bir yöne doğru hareket etmek zorundasınız. Farklı alanlar için ayıracağınız kaynağınız yoktur.

“Hız, odaklanma ve dijital yaklaşım. Bir startup bu değerleri taşır ve bizi daha mükemmel kılar.” diyen CEO Rorsted, kurumsal şirketlerin startuplardan neler öğrenebileceklerini ve bu gibi iş birliklerinin sadece finansal tablolara değil şirket kültürüne, iş modellerine katkılarının da altını çiziyor.

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir