Aile pikniği tadında turnuva: Avustralya Açık

Bugünlerde Avustralya Açık oynanıyor. Turnuvada spor izleyicisi backhandlere, set sayısına, oyunculara odaklanmışken Financial Review’da yazan John Stensholt kort dışında, organizasyonun seyirci ile etkileşime geçebilmesi için düzenlediği aktivasyonlara dikkat çekiyor.

Yazının tamamını buradan okuyabilirsiniz. Bu yıl turnuvayı izlemeye gidemedik. Biz de kendisinin gözlemlerinden faydalanalım.

Tenis Australia’nın CEO’su Craig Tiley “Bu sadece bir tenis etkinliği değil aynı zamanda bir eğlence festivali” demişti. Avustralya Açık her zamankinden daha fazla gelir elde ediyor. Bilet satışları rekor kırdı, büyük sponsorluklar imzalandı, yayın haklarıyla önümüzdeki yıllarda gelir olarak yıllık 500 milyon dolar baremini geçecek gibi görünüyor.

 

Bu yılki Avustralya Açık turnuvası, hemen yakında bulunan Melbourne Park’ta düzenlenen bir müzik festivali ile genişletildi. Rockpool ve Nobu gibi ünlü restoranlar 14 günlük bir yemek festivaline dahil oldu, çocuklar için bir tema parkı bulunuyor. Bu da Avustralya Açık’ın dahil olduğu “Dört festival bir arada” konseptini yansıtıyor: Tenis, müzik, Melbourne’un yemek dünyası ve çocuk etkinlikleri.

Etkinliğe AO Ballpark da dahil. Burada çocuklar için Star Wars, Marvel ve Disney karakterleri çocuklarla etkileşime geçiyor.

 

Bütün bu etkinlikleri Tiley “Tenis sunduğumuz şeylerin merkezinde yer alsa da insanlar buraya sadece tenis izlemek için gelmiyor. Tıpkı sadece futbol izlemeye gitmedikleri için. Aslında olay etkinliğin çevresinde neler olduğuyla da ilgili. İnsanlar eğlendirilmek istiyor” diyor.

Tennis Australia, gelir anlamında çok hızlı büyüyen bir federasyon. 2017’deki toplam gelirleri 320 milyon doları buldu. Bu gelirin 36 milyon dolarıyla tenis akademilerine ve altyapılarına yatırım yapıldı. 75 milyon dolar da gelecek yıllar için bir kenara saklandı. Avustralya Açık’ın sponsorluk geliri üç yılda 35 milyon dolardan 86 milyon dolara çıktı, yayın gelirleri ise 54 milyon dolardan 118 milyon dolara yükseldi.

 

Yılda 500 milyon dolarlık bir gelir Australia Tennis için ulaşılmaz bir hedef değil. Rolex’le yeni yaptıkları sponsorluk anlaşması yılda 10 milyon dolar getiriyor. Yakında Kia ile yapacakları sponsorluk anlaşması ise Avustralya Spor tarihinin en büyük imzası olabilir.

Bununla birlikte ülke içinde yayın haklarını elinde bulunduran Seven West Media yılda 35 milyon dolar ödüyor. 2019’da yeni bir ihale başlayacak ve bu rakam çok daha yukarıya çıkabilir.

Avustralya Açık, gözlemlendiği kadarıyla bir spor turnuvasından çok bir aile etkinliği gibi görünüyor. Bunun geri dönüşünü de oldukça kârlı bir şekilde alıyorlar.

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir