Akıllı futbol topu: DribbleUp

Spor alanında hemen her şeyin akıllısı çıkarken futbol topunun da akıllısının çıkması gerekiyordu. Daha önce Adidas ve Wilson akıllı futbol topları üzerinde çalışmıştı fakat ortaya çıkan ürünler mükemmelikten uzaktaydı çünkü her zaman kesin bir data veremiyordu. Özellikle Adidas’ın miCoach topunu şarj etme sorunu piyasaya sürülmesinin önüne geçti.

ABD, Brooklyn’de kurulan Dribbleup Startup’ı firma ismiyle aynı isimde bir akıllı top ortaya çıkarıyor. Akıllı telefon uygulaması ile senkronize çalışması ile öne çıkan bu topun içinde bir sensör bulunmuyor. Bunun yerine IOS veya Andorid bir cihaza Bluetooth ile bağlanıyor. Topun üzerindeki QR kodu okuttuğunuzda istatistikleriniz tutulmaya başlanıyor.

Uygulama ile birlikte karşınıza 100’den fazla antrenman çeşidi geliyor. Topun içinde sensör bulunmuyor bu yüzden topu şarj etmek gibi bir derdiniz yok. Bunun yerine akıllı telefon kamerasından futbol topunu uygulama takip ediyor ve yapacağınız antrenmanı size augmented reality şeklinde gösteriyor.

10 bin dolarlık hedefle Kickstarter’da projeye başlayan Dribbleup 28 bin dolar topladı. Satışlar 1 Kasım’da 90 dolardan başlayacak.

 

 

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir