AMAZON PRIME TENİS İLE AVRUPA YAYIN HAKLARI PAZARI’NDA

Avrupa spor pazarına ilk olarak Haziran 2016’da Bundesliga maçlarını Amazon Music hizmeti üzerinden canlı anlatımını yaparak giren Amazon, ATP World Tour’un Avrupa canlı yayın haklarını satın alarak spor yayıncılığına da güçlü bir giriş yaptı.

5 yılllığına ATP World Tour’un ABD dışındaki yayın haklarını elinde bulunduran Sky’ın anlaşması 2018’de sona erecek ve bu tarihten sonra Amazon Prime, tenisin Avrupa’daki adresi olacak.

Spor yayıncılığında büyük bir atak yapmış olan Amazon’a bu anlaşmanın bedelinin yıllık yaklaşık 10 Milyon pound olacağı tahmin ediliyor.

ATP World Tour dahilinde yapılan Monte Carlo, Madrid, Paris, Miami, Indian Wells ve Şangay turnuvalarının da dahil olduğu toplam 1500 etkinliğin yayın hakkına sahip olan Amazon, yayınları kendi kurmuş olduğu Prime üzerinden yapacak.

Canlı yayında güç dengeleri değişiyor

Amazon’un bu hareketi ABD dışında satın aldığı ilk büyük yayın hakları olurken yayıncılık pazarına da internet ve sosyal medya yayıncılığının artık televizyonculukla rekabet edebilecek kadar güçlü olduğu mesajını verdi.

Son yıllarda gelişen teknoloji sayesinde doğan yeni mecralarla güç dengelerinde köklü değişimlerin yaşandığı yayın endüstrisinde özellikle geçen yıl büyük güç haline gelen iki şirket Amazon ve Twitter, üzerinde çalıştıkları girişimlerle ve yarattıkları ürünlerle Sky gibi dev yayın şirketlerinin bile spor etkinlikleri üzerine çalışma modellerini değiştirmeye zorladı.

Yayın haklarının televizyonlardan web sitelerine ve sosyal medya kuruluşlarına geçmeye başlaması endüstride olan insanları oturup düşünmeye itiyor. US PGA’in yayın hakları kapsamının sadece Twitter’la kalmamakla beraber çevrimiçi yayın sitesi olan GiveMeSport’a ve onların Facebook sayfalarına da verilerek genişletilmesi bu tür büyük kuruluşların pazara etkilerinin daha da artacağını kanıtlıyor.

Spor etkinliklerinin canlı yayın haklarının web siteleri ve sosyal medya kuruluşları tarafından satın alınması, endüstride yeni bir denge ve güçlü bir rekabet doğururken biz bireysel kullanıcılarıysa canlı yayınlara erişimin kolaylaşacağı konusunda umutlandırıyor.

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir