Artık gerçek reklam panoları da sanal oldu

Sanal billboardlar ile reklamlar izleyiciye özel olarak da ayarlanabilecek…

Spor karşılaşmalarında özellikle futbolda sanal reklam tabelalarına alışığız.

Yoksa hâlâ futbol maçlarında kalenin yanında bulunan hareketli billboardların gerçek olduğunu mu sanıyordunuz?

Bu teknoloji üzerine çalışan ve işler yapan ADI, Suponnor şirketi ile birlikte iki yıldır üzerinde çalıştığı gerçek billboardları kapatan sanal billboardları uygulamaya koymayı başardı.

Augmented reality teknolojisi ile çalışan bu sanal billboardlar Premier Lig ve bütün Real Madrid ve Barcelona maçlarında uygulanıyor.

Futbol karşılaşmasında televizyon ve yayıncılık teknolojisinde statta bulunan gerçek billboardlar kapatılamıyordu. Bunun yerine bir çeşit green-box uygulanarak sahanın yeşil alanında sanal billboardlar yaratılıyordu.

Peki bu teknoloji neden önemli?

Bu teknoloji ile birlikte reklamlar yayın yapılan ülkeye göre değişiklik gösterecek.

Yani bir Premier Lig maçında tabelalarda bulunan ve sadece İngiltere pazarına çalışan bir sigorta şirketinin reklamı yerine Türkiye’deki izleyiciye Türkiye pazarındaki bir markanın reklamı yapılabilecek. Aynı şekilde her ülke için ayrı bir reklam olabilecek. Statta maçı izleyen ise gerçek tabelayı görecek.

Bu hem yayımcının hem organizasyonun hem de kulübün reklam pastasından daha çok pay alması anlamına gelecek. Reklam veren şirket ve aracı da reklamlarını istedikleri demografiye göre seçme şansı sunacak.

Bu demografi sadece ülkesel olarak değil aynı zamanda gelecekte yaşa, cinsiyete ve gelir durumuna göre de belirlenip kişiye özel sunulabilecek.

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir