Avrupa’da fitness endüstrisi hızla büyüyor

Avrupa’da fitness çılgınlığı yaşanıyor. Araştırmalara göre Avrupa’da 60 milyon kişi bir fitness kulübünün üyesi. Avrupa’nın en popüler fitness zinciri şu an için McFIT. Fakat bu pazarda rekabet kızışacak gibi görünüyor.

EureopeActive ve Deloitte’un birlikte hazırladığı Avrupa Sağlık ve Fitness Pazarı raporuna göre Avrupalılar arasında fitness alışkanlığı giderek yaygınlaşıyor.

2017 yılında Avrupa’daki fitness kulüplerinin üye sayıları %4 artarak 60 milyon kişiye çıktı. Üye artışı aynı zamanda gelir artışı da demek oluyor. Bu yüzden fitness kulüplerinin yıllık cirosu bir yılda %3.8 artarak 26.6 milyar euro oldu.

Artan taleple birlikte yeni fitness salonları da açılıyor. Bir önceki yıla göre Avrupa’daki fitness salonlarını sayısı %3.2 arttı.

Yine aynı araştırmaya göre Almanya Avrupa’da fitness’a ve spor salonlarına en çok merak duyan ülke Almanya. Almanya’daki üye sayısı %5.3 artarak 10.6 milyona çıktı. Bu sıralamada Almanya’yı 9.7 milyon üye ile Birleşik Krallık, 5.7 milyon üye ile Fransa, 5.3 milyon üye ile İtalya ve 5.2 milyon üye ile İspanya takip ediyor.

Spor salon üyelerinin nüfusa olan oranında ise başı İskandinav ülkeleri çekiyor. İsveç’te nüfusun %21.4’ü bir salonuna üye. Norveç’te bu oran %20.9, Danimarka’da ise %18.3.

Spor salonu zincirlerinde ise McFIT en popüler marka. Kendilerinin 1.73 milyon üyesi bulunuyor. 1.52 milyon üyeye sahip olan Basic-Fit, bir yılda 310 bin yeni üye kazanarak en hızlı büyüyen marka oldu. Pure Gym ise bu sıralamada 923 bin üye ile üçüncü sırada yer alıyor.

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir