Bir yeni bildirim: “Çok iyi oynadın!”

Amatör veya profesyonel fark etmez maçtan sonra bir futbolcunun kafasındaki soru o maçta nasıl performans sergilediği oluyor. DashTag bu sorunun cevabını maçtan hemen sonra Whatsapp’tan mesaj olarak atabiliyor…

Hollanda’dan çıkan bir startup olan DashTag, futbolcuların maç sonrası performanslarını FIFA veya Football Manager istatistikleriyle paylaşıyor.

Sistem şöyle işliyor. Bir maça çıkarken Dashtag’in giyilebilir teknoloji ürününü takıyorsunuz ve maça veya antrenmana çıkıyorsunuz. Maçtan sonra akıllı telefonunuzdaki Dashtag aracılığıyla nasıl oynadığınız, ne kadar koştuğunuz, ne kadar mesafe kat ettiğiniz sizin seçtiğiniz bir chat ortamıyla cebinize geliyor.

Yani maçtan sonra Whatsapp veya Facebook Messenger’ınıza “Bu maç çok iyiydin 9 kilometre koştun” gibi bir mesaj geliyor. Bu chat robotu siz onla iletişim kurdukça yeni şeyler öğrenip size farklı şeyler de yazabiliyor.

İstatiksel geri bildirimin neden bu şekilde verildiğini ise DashTag’in CEO’su Epco Berger şu şekilde açıklıyor: “Büyük grafiklerden oluşan tabloları ancak bir eğitim görmüş bir spor datası uzmanı anlatyabilir. Biz her futbolcuya, alt yapıdan profesyonel seviyeye kadar hepsine kendi performanslarını gerçek zamanlı bir feedbackle aktarabilecek bir sistem kurduk.”

Sistem şu an için çoğunlukla koşulan mesafe, hız ve tempo gibi atletik istatistikleri toparlayabiliyor. İsabetli pas oranı gibi bir istatistik sunamıyor.

Şirket melek yatırımcılarından 800 bin dolarlık bir yatırım aldı ve şimdi ABD’deki futbol pazarına açılmayı planlıyor.

DashTag’i buradan inceleyebilirsiniz.

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir