Boks tarihinin en büyük anlaşması

Perform Gruop’un OTT platfromu DAZN ile Eddie Hearn’ün Matchroom Boxing’i önceki akşam bir araya geldi ve birlikte boks tarihinin en büyük anlaşmasına imza attılar: Tam 1 Milyar Dolar!

Anlaşmaya göre, DAZN ABD’de ve Birleşik Krallık’ta yılda 16’şar maç yayınlayacak. İngiltere’deki dövüşler maç başına ödemelerle değil, Sky Sports üzerinden aylık üyelik ile izlenebilecek.

Hean “Planlarımız DAZN’ı boksun evi haline getirmek. Yılda 32 dövüşün yayınlanması ile yolumuzda olduğumuzu söyleyebiliriz” diye konuştu.

İngiltere’de boks özellikle son yıllarda giderek popülerleşiyor. Anthony Joshua, Tony Bellew ve David Haye gibi isimlerin maçları büyük kalabalıkları çekiyor ve Wembley Stadı’nda bu isimlerin maçları kapalı gişe gerçekleştiriliyor. MMA ve UFC’nin yükselişte olduğu bugünlerde boks eski şaşalı günlerinden bir şey kaybetmediğini bu anlaşma ile de göstermiş oldu.

Anlaşma sadece boks için değil spor yayıncılığı için de önemli. Bu anlaşma geleneksel yayıncılık pratiklerinin yanında artık OTT’nin de ciddiye alınacak bir ekonomik güç olduğunu gösterdi.

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir