FIFA’nın 2018 Dünya Kupası’nda kullanıp kullanmayacağını hâlâ düşünüp taşındığı Video Assistant Referee (VAR) sistemi Almanya’da bir kriz doğurdu…

VAR’ın denendiği liglerden biri olan Bundesliga’nın VAR projesi sorumlusu ve eski hakem Hellmut Krug’un görevine son verildi. Sebep ise Krug’un VAR aracalığı ile maçları manipüle ettiği şüphesi.

Köln’de kurulan VAR merkezinde alınan kararlar Almanya’da futboldaki hakem tartışmalarını azaltmamış aksine arttırmıştı. Hafta sonu oynanan maçlarda taraftarlar VAR’ın kaldırılması için pankartlar açtığı göründü.

Pazartesi günü ise Kicker dergisi VAR’ı kapağına taşıyarak sistemi eleştirmişti. Almanya’da VAR’ın kullanımı özellikle geçtiğimiz hafta sonu tartışmaları zirveye çıkarttı.

Almanya’nın en çok satan gazetelerinden Bild Hellmut Krug’un Schalke taraftarı olduğu için, bir hafta önce oynanan Wolfsburg-Schalke maçında Schalke’nin lehine bilinçli olarak iki tane penaltı kararı verdiğini iddia etti.

Krug’un henüz kanıtlanmış bir suçu olmamasına rağmen tartışmaların tansiyonunu düşürmek için işine son verildi. Yerine ise eski hakem Lutz Michael Froehlich getirildi.

 

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir