CIES ile futbol transfer pazarı analizi

İlk Sportup Konferansı’na geçtiğimiz yıl ev sahipliği yapan Kadir Has Üniversitesi Spor Çalışmaları Merkezi’nde gerçekleştirilen Spor Yönetimi’nde Araştırma Yöntemleri etkinliğinde, uluslararası uzmanların sunumlarını takip ettik.

Sportup 2018 Konferansı’nda konuşmacı olarak yer alacak olan Andrea Pessina’nın CIES’ten mesai arkadaşı Dr. Loic Ravenel’in “CIES Futbol Rasathanesi: Futbolun sürdürülebilir gelişiminde bilgi aktarımı” sunumu konusu itibarıyla en çok ilgimizi çeken bölüm oldu.

CIES Football Player Observatory, FIFA ile Neuchatel Üniversitesi iş birliğinde kurulmuş olan bir araştırma enstitüsü. Futbolcu göçü üzerine başlayan araştırma ve oluşturdukları veri tabanını futbolcuların değerlemesini de içerecek şekilde yıllar içerisinde genişlettiler.

OPTA ve Instat gibi veri sağlayıcılardan elde ettikleri verilere kendi analizleri için ihtiyaç duydukları verileri de ekleyerek geniş bir havuz oluşturdular.

Buradaki verileri de ekonometrik analizler ile sektörün, akademinin ve toplumun ihtiyaçlarına uygun bilgiler olarak sunuyorlar. Özellikle istihdam ekonomisi alanında çalışan kişiler ve futbol transfer pazarına dair bilgi edinmek isteyenler için önemli bir kaynak.

CIES verileri Türkiye’de pek fazla bilinmese de daha önce bazı araştırmalarda kullanıldı. Ülkemizde çok daha bilinir olan Transfermarkt sitesinin veri derinliği anlamında altında olsa da bilimsellik konusunda oldukça önde.

Ülkemiz basınında ilk başvuru kaynağı olarak Transfermarkt’a referans veriliyor. İki kaynak arasındaki en temel fark bir tanesinde ekonometrik ölçümlemelere ve bilimsel değerlemelere baş vuruluyorken Transfermarkt uzman görüşlerine göre pazar değeri tahminlemesi yapıyor. Buna ilişkin kapsamlı 2008 yılında yazılmış fakat bugün de geçerliğini sürdüren bir yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Türkiye pazarına ilişkin bazı veriler de paylaşıldı sunum sırasında. Tahmin edilebileceği gibi tüm pozitif göstergelerde sonuncu, tüm negatif göstergelerde ise ilk sıralarda Türkiye Süper Lig var.

Dün yapılan sunumu kaçırdıysanız, spor endüstrisine ilişkin kapsamlı analizleri takip etmek istiyorsanız ve dünyadan örnekleri merak ediyorsanız siz de 23 Mayıs’ta Nişantaşı Üniversitesi Maslak Kampüsü’nde düzenlenecek olan Sportup’ta yerinizi ayırtın.

 

BİLET AL

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir