Dünyada yeni yapılan statlar artık sürdürülebilirliği öne çıkarıyor. Birçok spor stadı ve sahası inşa edilirken karbon ayak izinin en aza indirilmesi üzerine çalışılıyor ve inovasyonlar bu yönde yapılıyıor.

UN Environment ile birlikte çalışan Climate Action dünyanın en sürdürülebilir stadyumlarını sırladı.

Peki bu statlar hangi özellikleriyle sürdürülebilir olmayı başarıyor beraber inceleyelim.

 

 

 

Amsterdam ArenA

Ajax’ın stadı Amsterdam ArenA 4.200 güneş paneli ve bir rüzgar tribünü ile enerjisini sağlıyor. Stadın ana binasında bulunan yürüyen merdiven bile enerji üretiyor. Stadın enerji depolama sistemi ise kullanılmış araba akülerinden yapılmış durumda ve depo sistemi enerji kullanılmadığında etraftaki binalara da elektrik sağlıyor.

Stadın çatısından toplanan yağmur yeşil zemini sulamak için biriktiriliyor. Taraftarların da stada gelirken karbon ayak izini minimumda tutması hedefleniyor. Bu yüzden stadın otoparkında elektrikli arabanızı ücretsiz olarak şarj edebileceğiniz noktalar mevcut. Eğer stada gidiyorsanız tren biletiniz için de indirim sağlanıyor.

 

 

 

Mercedes-Benz Stadium

NFL takımlarından Atlanta Falcons’un ve MLS takımlarından Atlanta United FC’nin stadı ortalama bir stattan yüzde 29 daha az enerji tüketiyor. Bunu da yenilebilir kaynakları kullanarak yapıyorlar. Stat LED ışıklandırma ve LED video panelleri kullanıyor. Stadın üstünde bulunan 4 bin güneş paneli de stadı enerji hatlarına daha az bağımlı kılıyor.

Stadın fırtına suyu saklama özelliğine sahip. Tam 7.5 milyon litre su depolayabiliyor. Böylece benzer ölçekteki stadyumlardan yüzde 47 daha az su tüketiyor ve fırtına çıktığında da bulunduğu bölgenin sular altında kalmasının bir nebze de olsa önüne geçiyor.

Mercedes-Benz Stadium tasarlanırken aynı zamanda ulaşım da düşünülmüş. Stad özellikle yayaların kolay ulaşım sağlayabileceği bir şekilde tasarlanmış. Maç ve etkinlik günlerinde bisiklet valesi programları bulunuyor. Otoparklarında ise 48 elektrikli aracın aynı anda şarj edilebilmesini sağlayan istasyonları mevcut.

Levi’s Stadium

 

San Francisco 49ers’ın stadı son teknoloji bin adet güneş paneli ile kaplı. Stadın kule olarak adlandırılan bölümü ise yeşil alanla kaplı. Stadın satın alma politikası sürdürülebilirlik üzerine kurulu. Satın temizlik ve bakım ürünlerinin yüzde 86’sı geri dönüştürülmüş ürünler. Stat için satın alınan gıdalarda da yerel üreticiler destekleniyor. Stadın yerel gıda alışverişlerinin yüzde 78’i stada 150 mil yakındaki üreticilerden alınıyor.  

Geçtiğimiz yıl San Francisco 49ers Beyaz Saray tarafından küresel ısınmaya karşı verdikleri mücadeleden ötürü sertifika aldı.

 

 

Golden 1 Center

Sacramento Kings’in stadyumu geçtiğimiz yıl dünyanın en yeşil ve teknolojik olarak en gelişmiş stadyumu seçildi. Green Project Management’a göre Golden 1 Center dünyanın en yüksek performanslı üç binasından biri. Bunun yanı sıra Sacramento Kings global spor platformunda taraftarları ile etkileşime geçerek iklimsel mücadele konusunda ciddi mesajlar yayıyor, kitlesini ve iş ortaklarını bu yolda aksiyon almaya çağırıyor.

Stadyum bütün elektrik ihtiyacını güneş enerjisinden karşılıyor. California gibi bir eyalet için su tüketimi hayati bir önem taşıyor. Bu yüzden stadyum tüketim limitinden yüzde 45 daha az su tüketiyor.

Stadyum inşa edildikten sonra inşaat atıklarının yüzde 95’i ve yıkımdan sonraki molozların yüzde 99’u geri dönüşüme kazandırıldı.

Her sezon takım “Spotlights on Sustainability Night” isminde düzenledikleri etkinlikle yerel çevreci organizasyonların taraftarlarla buluşmasını sağlıyor.

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir