Dünyanın en dayanıklı maddesi ilk defa bir spor ayakkabıda kullanıldı

İngiliz spor ayakkabı markası inov-8 yeni modellerinde dünyanın en güçlü maddesi olan grafeni kullandı. Firmaya göre grafen ilk defa spor ayakkabılarda kullanılıyor.

Manchester Üniversitesi’ndeki grafen uzmanlarıyla birlikte üretilen ayakkabının tabanına grafen eklendi ve yapılan testlerde ayakkabı 1.600 kilometre koşulan toplam mesafenin ardından hala sağlam kaldı.

Çelikten 200 kat daha sağlam olan grafen aynı zamanda hafif ve en ince madde olarak biliniyor. 2010 yılında Manchester Üniversitesi’nden Andre Geim’in Fizik dalında Nobel ödülü almasını sağlaya bu madde ile üretilen G-SERIES isimli ayakkabı temmuz ayında satışa çıkacak.

Inov-8’in ürün ve pazarlama yöneticisi Michael Price “Son 18 ayda Ulusal Grafen Enstitüsü ile birlikte çalışarak dünyanın en sağlam tutunma özelliğine sahip spor ayakkabıyı ürettik. Bundan önce off-road koşucular ya yapışma özelliği olan kauçuku tercih ediyordu fakat bu taban çok çabuk eriyordu. Daha sert kauçukun ise tutunma özelliği çok iyi değildi. Yaptığımız araştırmalara, yüzlerce prototip ve binlerce saatlik teste göre artık atletler artık bu ikisi arasında bir seçim yapmak zorunda değil” diyor.

Yüzde 50 daha sağlam, yüzde 50 daha esnek ve yüzde 50 daha dayanıklı olan G-SERIES ayakkabıları Avrupa’da 165 eurodan başlayan fiyatlarla satışa çıkacak.

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir