E-spor takımları gibi bu takımları işleten şirketler de kuruluyor. Peki e-spora biçilen fiyatın bir karşılığı var mı?

Her ne kadar e-sporun son olarak IOC tarafından tanınan bir aktivite olduğunu söylesek de yukarıda yazdığımız soruyu soranlar olabiliyor.

Açıkçası daha emekleme aşamasındayken binleri statlara çeken, milyon dolarlık ödüllü turnuvaların düzenlendiği bir spor balon gibi görünmese de E-spor’un iş ayağı farklı riskleri göz önünde bulundurmak zorunda.

Konu ile ilgili olarak E-spor şirketlerinden olan ve bir çok oyunda takımları bulunan Immortals’ın operasyon menajeri yani COO’su Ari Segal, Blitz’e bir röportaj verdi.

Immortals, bu yılın başında AEG’den yatırım aldı.

Segal özet olarak şöyle diyor:

“Bize gelip yatırım yapan insanlar var. Bu insanlar sadece “Biz büyüyoruz” diyen her şirkete para destesi fırlatan insanlar değil. Gerçekten sofistike insanlar, yatırımcılar ve uzun bir süre boyunca her endüstriye yatırımlar yaparak başarılar elde etmiş insanlar. Bu endüstrilere geleneksel sporlar ve eğlence de dahil. Ne konuştuklarını biliyorlar.”

“Geleneksel sporlara baktığımızda gördüğümüz bir şey var. Bu tabii ki benim kişisel düşüncem. Geleneksel spora olan takdir sporun değerini geçtiğimiz jenerasyonda her şeyin üstünde tuttu. Ortada bir kıtlık da var. Yani gidip bir NFL takımı almak istesem 32 tane NFL takımı var gidip NFL takımı sahibi birinden almam gerekiyor. Bu da bir satıcı pazarı değil alıcı pazarı oluyor. E-Spor ile ilgili olarak bugüne kadar henüz bir arz kısıtlaması olmadı.”

“Blizzard genişliyor ve yeni oyunlar çıkabiliyor ve aynı zamanda hali hazırda sahibi olan bir takımı sahibinden alabiliyorsunuz. Bu yüzden E-spor daha kompetitif ve daha profesyonel oldu. Sürekli olarak yeni bir oyun çıkıyor ve yeni oyunlar çıkacak. Geleneksel sporun içindeki fiyat değeri hiçbir zaman E-sporun içinde olmadı. Ama artık yavaş yavaş oluşuyor. Bu sektörü hızlandıracak bir şey.”

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir