E-sporu izleyenler nasıl br profile sahip?

E-spor bir branş olarak artık kabul ediliyor. Diğer branşlarda olduğu gibi bu branşın da izleyicisi var. Peki kim bunlar?

Dünyanın en büyük spor ajanslarından biri olan Octagon e-spor ile ilgili olarak seyirci tutkusu ve seyirci etkileşimi üzerine bir rapor hazırladı.

Octagon’un Passion Drivers araştırmasında seyirciler veya taraftarların e-sporu izlemesinin ve bu sayının artmasındaki faktörleri araştırdı.

E-sporu izleyen taraftarların profillerin ortaya koyan Octagon’un bu araştırmasındaki sonuçlar markalar için ciddi bir enformasyon niteliği taşıyor. Çünkü e-sporu takip eden seyirci ile markalar duygusal bağları bu araştırmalardan çıkan sonuçlara göre kuruyor.

Octagon’un raporunda birbirinden tamamen farklı dört adet e-spor izleyicisi profili var.

Büyük oynayanlar

Bu taraftar profili e-spor dünyasının yüzde 30’unu oluşturuyor. E-spora en bağlı ve en çok etkileşim kuran taraftarlar. Tutkularını rekabet oluşturuyor ve e-spor kitlesinin içinde bulunmayı çok seviyorlar.

Takıntılı taraftarlar

Bu kitle e-spora takıntı derecesinde bağlılar. Haftada sekiz saatlerin e-spora ayırıyorlar. Bu sekiz saat e-spor veya oyun oynayarak değil e-spora olan sevgilerini paylaşım yaparak ve kendileri gibi diğer taraftarlarla konuşarak geçiriyorlar.

Stratejistler

E-spor taraftarlarının yüzde 40’ını oluşturuyorlar. Oyunlarını geliştirmenin peşindeler. Analog hayatlarından kurtulup komünite ile engaje olmak istiyorlar.

Kompetitif Yorumcular

E-spor camiasının yüzde 15’ini oluşturuyorlar. E-spor çin harcadıkları haftalık süre daha az ve e-spor takip etmeyi bırakmaya en yakın kitle olarak görünüyor.

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir