EuroLeague’de değişim izleyici sayısına yansıdı

EuroLeague’in hem TV’de hem de dijital ortamda seyirci sayısında tarihi bir artış yaşandı…

Turkish Airlines EuroLeague’in 2017-18 sezonunda ilk maçlar oynandı. Fenerbahçe’nin şampiyon olduğu geçtiğimiz sezonun izlenme rakamları ise önümüze yeni düştü. SportBusiness’ın hazırladığı Euroleague izlenme ve takip etme oranları raporuna göre geçtiğimiz yıllara göre büyük bir artış gerçekleşmiş. Raporda formatın ve sistemin değişmesinin seyirci sayısına ve izlenme oranlarına olumlu bir şekilde yansıdığına vurgu yapılıyor.

Raporda şu veriler dikkat çekiyor:

  • 2016-17 Euroleague sezonunda 28 bin saatten fazla televizyon yayını yapıldı. Toplamda 1.69 milyarlık televizyon izleyicisine ulaşıldı. Bu sayı 2014-15 sezonundakine göre yüzde 16.3 daha fazlaydı.
  • Canlı yayın izleyici sayısı geçtiğimiz sezon 89.4 milyondan 113.6 milyona yükseldi.
  • İspanya TV yayıncılığında ligin en güçlü pazarı olmaya devam etti. Bunda üç tane takımın katılması etkiliydi.
  • Final Four’un ev sahibi Türkiye’de televizyon izleyici sayısı açıdan en çok gelişim kaydeden pazar oldu. Türkiye’de TV’de Euroleague’in kümülatif izleyici sayısı yüzde 57 artış göstererek 161.8 milyondan 254.8 milyona çıktı.
  • En büyük gelişim ise dijital alanda oldu. Euroleague’i dijital ortamdan takip edenlerin sayısı global olarak yüzde 67 arttı ve 715 milyondan 1.192 milyara çıktı.

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir