Engel Tanımayan BMX Etkinlik Formatı

15 yıl öncesine kadar Tarek Rasouli, BMX ve dağ bisikletinde önde
gelen sporculardan biriydi. Geçirdiği talihsiz kaza sonucu
tekerlekli sandalyeye mahkum oldu. Ama bu durum onu spordan
koparmadı. Rasouli kendisini sakat bıraksa da bisiklete sadık kaldı
ve şimdi BMX’in en önemli organizatörlerinden biri ve başarılı da
bir iş adamı. Rasouli aynı zamanda Free Ride Dağ Bisikleti
federasyonunu FMBA’in de yöneticileri arasında.

Rasouli’nin yenilikçi etkinlik formatlarından biri de Red Bull District Ride. Nürnberg’de düzenlenen BMX parkuru, Rasouli’nin icadı olan bu parkur 2011’den bu yana düzenleniyor ve yaklaşık 80 bin izleyiciye sahip. Şehrin tarihi köşelerinden BMX’leriyle uçup numaralarını sergileyen sporcular barok mimarili bir arka planında şahane bir gösteri sundular. Nürnberg District Ride 2017’nin en çok ses getiren hareketi ise Nürnberg Valisi’nin ofisinden BMX ile uçmak oldu.

Organizasyon öncesinde Rasouli, ISPO’ya konuştu ve şu satır başlarını verdi.

“Geçirdiğim kazadan sonra bu sporda kalmayı tercih ettim çünkü bana çok fazla destek verildi. Kazada aptal bir hata yaptım, limitlerimi aştım. O zamanlar çok fazla işim vardı ve antrenman için çok az zamanım olmuştu. Bugünlerde sporcular antrenmanı her şeyin üstünde tutuyor. Şimdi ekipmanlar da daha iyi o zamanlar köpükler ve hava yatakları yoktu.”

“Dağ bisikletinde sponsorlar District Ride gibi organizasyonlara büyük ilgi gösteriyor. Eğer inovatif bir yanınız varsa ve düzgün bir platformda bunu sunarsanız başarırsınız. Her şekilde bisiklet sahnesine artık daha çok marka giriyor. Bisiklet gündelik hayatta bile önemini arttıran bir taşıt. Herkes fiziksel olarak aktif olmak istiyor. Bugünlerde dağlarda daha çok fırsat var. Daha iyi parkurlar var. Bu alanda çok şey değişti. Büyük anneler ve büyük babalar bugün e-bike’larla Alpler’de gezebiliyor. Elektronik bisikletler çok eleştiriliyor ama bir yandan da böyle bir fırsat sunuyor.”

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir