FIFA Dünya Kupası’nı ve diğer turnuvalarını özelleştirebilir

 

İçinde Japonya’nın dev bankalarından biri olan SoftBank’ın da bulunduğu uluslara arası bir grup yatırımcının yeni futbol turnuvalarını işletmek için FIFA ile görüştüğü iddia ediliyor.

Financial Times’ın haberine göre oluşturulan konsorsiyumda Çin, Suudi Arabistan, ABD ve BAE’den de yatırımcılar bulunuyor. Bu konsorsiyumun FIFA’nın organizasyonunda olan Dünya Kupası, Dünya Kulüpler Kupası ve yeni futbol turnuvalarını işletmek için 25 milyar dolarlık bir teklif yapacağı belirtiliyor.

Habere göre konsorsiyum 2021 yılından itibaren dört yılda bir düzenlenecek ve 24 takımın katıldığı kulüpler seviyesinde global bir turnuva istiyor. Bunun yanında iki yılda bir milli takımların katıldığı bir turnuva da teklifin içinde bulunuyor.

Haberin yayınlanmasının ardından FIFA temsilcileri yorum yapmaktan kaçındı. FIFA’nın bu teklifi ciddiye almaya başlaması için Gianni Infantino’nun önüne daha somut bilgiler konulmasını beklediği belirtiliyor.

Eğer konsorsiyumun teklifi kabul edilirse FIFA’nın 2026’dan itibaren Dünya Kupası’nı 32 yakımdan 48 takıma çıkarma planları da bu teklifin bir parçası olacak. Kendi düzenlediği turnuvalarda bilet satışlarından, sponsorluklardan ve medya haklarından gelir elde eden FIFA, teklifin işleme alınması halinde bu gelirlerini konsorsiyumu oluşturan firmalarla paylaşacak. Teklifin kabul edilmesi halinde işletilen turnuvaların nerede düzenleneceğine de bu firmalar karar verecek.

Haziarn ayında Moskova’da düzenlenecek FIFA kongresinde bu teklif ayrıntıları daha da netleşmiş haliyle değerlendirilecek.

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir