FIFA, Global Uluslar Ligi için çalışmalara başladı

FIFA’nın Kulüpler Dünya Kupası’nı genişletme planlarını daha önce aktarmıştık. FIFA bugünlerde, UEFA Uluslar Ligi’ne benzeyen bir formatla Global Uluslar Ligi’ni konuşuyor.

Bu yeni plan geçtiğimiz pazartesi günü Zürih’te FIFA başkanı Gianni Infantino tarafından görüşlere sunuldu ve FIFA yönetiminde tartışıldı.

AP’nin haberine göre Infantino, yeni turnuva ile ilgili fikirlerini FIFA konseyine bir mektup aracılığıyla iletti. Mektupta yazdığına göre UEFA Avrupa Uluslar Ligi’ne benzeyen bir turnuvayı FIFA’nın iki yılda bir 200 milli takımı kapsayacak şekilde organize etmesi FIFA’ya 12 yılda 25 milyar dolarlık bir gelir getirmesi bekleniyor.

Global Uluslar Ligi, Infantino’nun yeni bulduğu bir şey değil. Kendisi UEFA’da genel sekreterlik yaparken UEFA Avrupa Uluslar Ligi’nin geliştirilmesi için de çalışıyordu.

Tahmini olarak turnuvanın organizasyonu bölgesel eleme grupları ile başlıyor. Bu gruplarda bir üst gruba yükselme ve küme düşme şansları da bulunuyor. Gruplardan çıkmayı başaran takımlar kıtalar arası finaller için 7 grupta toplanacak. Bu grupları lider bitiren takımlar ise sekiz takımlı bir final turnuvası oynayacak.

FIFA’nın ön görüsüne göre turnuvayı ilk beşte bitiren takımlar 37.5 ile 50 milyon dolarlık bir gelir elde edecek. Son sekize kalan takımlar 15 milyon, ikinci olan takım 5 milyon şampiyon olan ise 10 milyon dolarlık bir ödül alacak.

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir