FIFA Kulüpler Dünya Kupası genişliyor

FIFA 2021’den itibaren FIFA Kulüpler Dünya Kupası’nı genişletmeyi düşünüyor. Artık 24 takım turnuvaya katılacak…

 

Dünyanın en iyi kulüplerini bir araya getiren bir organizasyon var: FIFA Kulüpler Dünya Kupası

Fakat bu turnuvadan hemen hemen kimse haberdar olmuyor. Nerede oynanıyor? Geçen yıl kim kazandı? Kimler katılıyor? Ne zaman oynanıyor?

Diğer tüm futbol turnuvalarının aksine bu turnuva ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak ve izlemek için de biraz araştırma yapmak gerekiyor.

Örneğin geçtiğimiz yıl Japonya’da düzenlenen turnuvayı Real Madrid, Kashima Antlers’ı yenerek kazanmış. Bu yıl ise Birleşik Arap Emirlikleri’nde düzenleniyor ve ilk maç 6 Aralık’ta oynanacak.

Oysa bir Asya şampiyonu ile Avrupa şampiyonunun karşı karşıya geldiği turnuvanın Şampiyonlar Ligi’nden bile daha fazla izleyicisi olması gerekirdi.

FIFA bu turnuvanın değersizleştiğinin farkında olsa gerek ki pazartesi günü yaptıkları açıklama ile FIFA Kulüpler Dünya Kupası’nı genişletmeyi düşündüklerini duyurdu.

Haziran 2021 tarihi ile başlaması planlanan yeni sistemde artık 7 takım yerine 24 takım mücadele edecek. 18 günde düzenlenecek olan turnuva 8’er takımlı üç grup halinde oynanacak.

FIFA henüz bu yeni turnuva formatını yürürlüğe koymadı. Fakat itirazlar yükselmeye başladı. Örneğin aynı zamanda FIFA’nın yöneticilerinden biri olan ve Almanya Futbol Federasyonu başkanlığı yapan Reinhard Grindel Facebook sayfasında “Oyuncular Haziran ayında dinlenme ihtiyacı duyuyor. FIFA’nın ulusal turnuvalara odaklanması gerekiyor” diye  yazdı.

Bu konu ile ilgili olarak Forbes yazarı Steve Price ise şu yorumda bulundu:

“Dünya Kulüpler Dünya Kupası’na olan ilgiyi arttırmak için bir şeyler yapmak gerekiyordu. Turnuva hali hazırda izleyici sayısı ve TV Rating’leri konusunda oldukça zorlanıyor. Geçtiğimiz yıl Japonya’daki turnuvada oynanan yarı finaller yarısı boş tribünlerde oynandı. Ülke şampiyonu Kashima Antlers’ın yarı finale çıkması bile bunu değiştirmedi. Kashima Antlers ile Güney Amerika Şampiyonu Atletico Nacional’in oynandığı yarı final maçında statta 15 bin kişi vardı. Aralık ayında Birleşik Arap Emirlikleri’nde oynanacak olan turnuvada daha da az seyirci olacak. FIFA’nın amiral gemisi olan bu kulü turnuvası ile ilgili bir şeyler yapması gerekiyor.”

“Her zaman Manchester United – Real Madrid maçına yüksek talep olacaktır. Fakat FIFA’nın Al Jazira Club – Auckland City maçları gibi karşılaşmalar için de ilgiyi yükseltmesi lazım”

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir