Futbol Leaks’te ve Der Spiegel’de yayınlanan Messi iddiaları hem futbolcunun özelinde hem de transfer sistemi, ödemeler ve futbol yönetişimi anlamında çok konuşulacak gibi görünüyor.

Barcelona’nın Arjantin’li süper yıldızı Lionel Messi bu sefer gündeme golleri ve başarıları ile değil Futbol Leaks’in iddialarıyla geldi.

Basına sızdırılan belgelere göre Messi, sezon başına € 104,441,346 minimum garanti ücret kazanıyor, onun maaşı yalnızca kulübün toplam bordrosunun % 40’ını oluşturuyor. Ayrıca iddialarda bir çok farklı detay var, Football Leaks’in yayımladığı belgelere göre Real Madrid, Arjantinli yıldızı 2013’te transfer edebilmek için büyük bir çaba harcadı.

Lionel Messi’nin Barcelona’yla imzaladığı yeni sözleşme Football Leaks tarafından internete sızdırıldı. Sızan sözleşmenin yanında, çeşitli basın kuruluşları Messi ile ilgili yeni iddialar ortaya attı.

MESSİ’NİN HAFTALIK ÜCRETİ 2 MİLYON EURO

Messi’nin 2021’e kadar uzatılan sözleşme karşılığında 90 milyon avro imza parası alacağı iddia edilmiş, Arjantinli futbolcunun maaşının ise haftalık ücretinin 600 bin avro olduğu öne sürülmüştü.

Ancak Football Leaks’in sızdırdığı belgelere göre Messi’nin Barcelona’dan aldığı haftalık ücret yaklaşık 2 milyon avro. Yıldız futbolcunun serbest kalma ücretinin ise 750 milyon avro olarak belirlendiği iddia edilmişti.

YILLIK MALİYETİ 100 MİLYON EURO

Oyuncunun Barcelona’ya yıllık maliyeti 100 milyon euro’yu buluyor. Mediapart’ın haberine göre tarihte ilk kez bir futbolcu yıllık 100 milyon euro’nunüzerinde kazanıyor.
Football Leaks’e göre vergiler düşünce Messi’ninalacağı ücret 50 milyon euro’nun biraz altına altınadüşüyor. Ancak bonuslar da var.

‘SADAKAT BONUSU’ ALACAK

Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu halinde Messi, 12 milyon euro daha alacak. İmza parası olarak 63,5 milyon euro alan Messi ayrıca sözleşmesi bitene kadar başka bir takıma transfer olmazsa sadakat bonusu olarak da 70 milyon euro alacak.

MESSİ UÇAKTA REAL MADRİD AVUKATIYLA GÖRÜŞTÜ

İddialar sadece bununla da sınırlı değil. Der Spiegel’de göre Messi, 2013’te Real Madrid’le bir transfer görüşmesi yaptı. Görüşme teklifi Real Madrid’den geldi. O dönemde Gareth Bale transferi henüz gerçekleşmemişti.

İddiaya göre bu görüşme özel bir jette ve havada yapıldı. Uçakta Messi, Messi’nin babası, avukatı, Real Madrid başkanı Perez, Real Madrid Sportif direktörü ve Real Madrid’in avukatı yer aldı.

RAJOY’A BASKI YAPMA SÖZÜ

Real Madrid’in Messi’nin o zamanki 250 milyon euroserbest kalma ücretini ödemeyi vadettiği ve oyuncuya da yıllık 23 milyon euro içeren bir sözleşme önerdiği iddia edildi. Messi’nin babasına da ayrıca 1 milyon euro teklif edildi.

Real Madrid, Messi’ye vergi kaçırma davası açılmaması için İspanya Başbakanı Rajoy’a baskı yapma sözü bile verdi.

Ancak Messi, Real’in teklifini reddetti. Real Madrid anlaşma olmayınca Tottenham’dan Gareth Bale’i 100 milyon euro’ya transfer etti. Real Madrid kulübü DerSpiegel’in bu iddialarını yalanladı.

MESSİ ​VERGİ KAÇIRMAKLA İLK DEFA SUÇLANMIYOR

Yine Der Spiegel’de yer alan bir başka iddiaya göre ise Lionel Messi yargılandığı vergi kaçakçılığı davasının dışında bir başka vergi kaçırma suçlamasıyla daha karşı karşıya kaldı.

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir