Futbolda kafa topunun yasaklanması tartışılıyor

Kevin Doyle’un futbolu bırakması ve Huda’nın ölümünden sonra futbolda kafa ile vurmanın yasaklanması konuşulan bir konu oldu.

Colorado Rapids ve İrlanda Milli Takımı’nın deneyimli oyuncusu Kevin Doyle 28 Eylül’de Twitter’da yaptığı açıklama ile futbolu bıraktığını duyurdu. Doyle’un açıklamasını buradan okuyabilirsiniz. 

34 yaşındaki Doyle’un futbol sahalarına veda etmesinin sebebi alıştığımız bir sebep olan yaşı ve formunun düşmesi değildi. Kevin Doyle kariyeri boyunca topa kafa ile vurmaktan dolayı artık kronikleşen bir baş ağrısına sahip olmuştu. Doktorlara da danışan Doyle bu baş ağrılarından kurtulmak ve sağlığının daha da kötüleşmemesi için futbolu bıraktığını açıkladı.

Kevin Doyle’un futbolu bırakması bir süredir rafa kaldırılan bir tartışmanın yeniden başlamasına sebep oldu: Sporcu sağlığı ve kafa topları.

Doyle’un ardından genel olarak kurallarda topu kafa ile karşılamanın yasaklanmasını önerenler de oldu. Roy Keane ise “Kafa çarpışmasından korkanlar futbol değil satranç oynasın” dedi.

Ancak hafta sonu Endonezya Ligi’nde Persela FC’nin kalecisi Choirul Huda’nın takım arkadaşıyla çarpışması sonucu aldığı boyun ve kafa travması nedeniyle hayatını kaybetmesi durumun ciddi olduğunu ortaya koyuyor.

Meseleye son olarak Dr. Bennett Omalu yorum yaptı. NFL’de Amerikan Futbolu oyuncularının kafa travmalarını araştıran Omalu ligde yeni önlemler alınmasını sağlamıştı. Omalu, 2002 yılında 50 yaşında iken hayatını kaybeden eski NFL oyuncusu Mike Webster’a otopsi yapmış ve kendisinde Kronik Travmatik Ensefalopati tespit etmiş ve bunun kariyeri boyunca aldığı kafa darbelerinin etken olduğunu oraya çıkararak NFL’de önlemler alınmasını sağlamıştı.

Dr. Omalu, futbolun da geleceğinin eğer önlem alınmazsa tehlikede olduğunu söylüyor ve şöyle diyor: “Eğer bir endüstride bir gerçek bilinçli olarak reddediliyorsa bu çok tehlikeli bir stratejidir. Bu strateji endüstrinin uzun dönemde sürdürülebilirliğini tehlikeye atar. Futbol endüstrisi gerçeği söylemekten kaçınmamalı. Futbolun yüksek temas ve yüksek çarpışma içeren bir spor değil ama beyin hasarı yaşayabilirsiniz demeliler. Oyunun güvenli oynanmasını sağlamalılar. Oyundan kafa topunu çıkararak olabilir.”

 

 

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir