Hem güvenli hem akıllı: CrossHelmet

CrossHelmet bugüne kadar yapılmış en inovatif motosiklet kaskı olarak gösteriliyor. Henüz Kickstarter’da seri üretim için fon toplayan bir proje fakat potansiyeli nedeniyle hedeflediği fonun çok üstüne çıktı.

CrossHelmet 100 bin dolarlık fon hedefi ile yola çıktığı KickStarter’da 300 bin dolara yaklaştı. Peki bu kaskın bu kadar çok ilgi toplamasının sebebi ne?
CrossHelmet akıllı bir motosiklet kaskı. En önemli özelliklerinin başında 360 derece görüş alanı sağlaması geliyor. Bunu nasıl mı yapıyor? Kaskın arkasında bulunan kameradan gelen görüntü kaskın cam yüzeyine aktarılıyor.

Akıllı olan her cihazda olduğu gibi CrossHelmet’te de veri saklama özelliği bulunuyor. Sürücüler yolculuklarının datasını tutabiliyor. Bunun yanında yapacakları yolculukla ilgili olarak hava durumu, sıcaklık, pusula gibi özelliklerin bilgisi de akıllı kask camına aktarılabiliyor. Ağ bağlantı seviyesi, pil seviyesi, yol tarifi, kalan mesafe de motosikleti kullanırken görebildiğiniz veriler arasında yer alıyor.

CrossHelmet akıllı telefonlarla da eşleşebiliyor. Böylece kaskın içindeyken müzik dinleyebiliyor, telefonla konuşabiliyorsunuz. Google Assistant ve Siri gibi uygulamarla da sesli komut verebiliyorsunuz.

CrossHelmet’in Ekim ayında üretime başlaması ve siparişlerin teslim edilmesi planlanıyor. 1.399 dolara satılacak kask özellikle akıllı cam özelliği ile motor sporlarında da standardı belirleyecek bir teknoloji vaat ediyor.

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir