2018’in ocak ayında başlayacak olan Overwatch Ligi’ne HP ve Intel sponsor oldu…

 

Spor sponsorluklarında Adidas veya Nike’ı görmeye oldukça alışığız. Basit bir mantık çerçevesinde de oldukça olağan bir durum. Neticede sporu yapmanızı sağlayan ekipmanları geliştirip satan firmaların o sporda sponsor olmasından daha doğal bir şey olamaz.

E-sporda büyük sponsorlukların da Nike veya Adidas yerine bu branş için teknoloji ve ekipman üreten HP ve Intel’in sponsorlukları bekleniyordu ve öyle de oldu.

Geçtiğimiz hafta e-sporda en büyük sponsorluk anlaşmalarından birine imza atıldı. HP ve Intel Blizzard Entertainment’ın Overwatch Ligi’ne sponsoru olduklarını açıkladılar.

Anlaşmanın kaç milyon dolarlık bir sponsorluk anlaşması olduğu henüz duyurulmadı. Ancak işin para kısmını bir yana koyarsak HP Overwatch Ligi için resmi bilgisayar ve monitör desteği verecek. HP’nin oyun bilgisayarı serisi OMEN bu ligde kulanılacak. Intel ise Core i7 işemcilerini Overwatch Ligi’nde kullanılmalarını sağlayacak.

 

Blizzard’ın e-spor bölümünün as başkanı Mike Sepso bütün e-spor tarihi boyunca en büyük anlaşma olduğunu duyurdu ve “Her iki anlaşma da herhangi bir e-spor markası veya firması ile yapılan en büyük tüketici markası sponsorluğu oldu” dedi. Sepso da anlaşmanın finansal koşullarına değinmedi ama anlaşmanın “Çok büyük” olduğunu belirtti.

“Spor mudur değil midir?” tartışmalarının yapıldığı e-sporun tanınırlığının artması aslında bir nevi bütün spor branşlarına da olumlu olarak katkı sağladı. Böylece HP ve Intel gibi spor sponsorluklarına pek yanaşmayan teknoloji markaları da sponsorluklar için daha büyük bütçe ayırmaya alışacak gibi görünüyor.

HP ve Intel’in sponsorluğunun 2018’den itibaren başlayacağı Overwatch Ligi, bugüne kadar düzenlenen e-Spor ligleri arasında geleneksel spor liglerine çok benzer bir formatta oynanacak. Bir sezon boyunca takımlara 3.5 milyon dolar dağıtılacak.

Dünya çapında düzenlenecek olan bu lige 2018 sezonu için 12 takım katılacak. Pasifik ve Atlantik liglerinde başarılı olacak takımlar daha sonra play-off oynayacak.

2018 sezonunda Overwatch Ligi’ne katılacak takımlar şunlar:

Pasifik Ligi: Dallas Fuel, Los Angeles Gladiators, Los Angeles Valiant, San Francisco Shock, Seoul Dynasty, Shanghai Dragons

Atlantik Ligi:  Boston Uprising, Florida Mayhem, Houston Outlaws, London Spitfire, New York Excelsior, Philadelphia Fusion

Blizzard, Overwatch’u bir e-spor formatına uygun olabilecek şekilde hazrılamış ve 2016’da çıktığı günden itibaren bir e-spor olarak kabul benimsenmişti.

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir