Influencer pazarlamasının püf noktaları

Instagram postuna ürün yerleştirmek yeterli değil. Influencer üzerinden pazarlama yapmayı düşünüyorsanız daha çok kitleye ulaşabileceğiniz bir kaç yol var….

Dijital çağda pazarlama yolları ve stratejileri ilk dijitalleşen şeylerden biri oldu. Dijital pazarlamada en çok kullanılan yollardan biri ise influencer marketing.  Spor pazarlamasında da influencer marketing özellikle sporcular üzerinden en çok başvurulan yöntemlerden biri.

Bu yüzden instagram’da takip ettiğimiz sporcuların elinde daha önce hiç duymadığımız spor markaları veya enerji içecekleri görebiliyoruz.

Ancak bu iş çok takipçili bir sporcunun eline ürün tutuşturup çekilen bir instagram postu ile yeterli olmuyor. Dikkat edilecek bir çok şey var.

Forbes’ta dijital pazarlama üzerine yazılar yazan Steve Olenski’nin influencer marketing yapmayı düşünen spor markalarına bir takım öneriler vermiş. Kulak vermekte fayda var. 

  1. Kitlenize doğru kanallar üzerinden ulaşın

Influencer marketing’de en önemli şeylerden biri kitleye ulaşmak için doğru kanalı bulmak. Pasta şirketinizi Linkedin’de pazarlayamazsınız. Bunun aynısı spor şirketiniz için de geçerli.  Yakın dönemde fitness ve spor ile alakalı mobil uygulamaların pazar girmesinde çok büyük bir artış oldu. Sporu takip edenler bu uygulamalardan ve ürünlerden takip ettikleri sporcu idolleri aracılığıyla haberdar oldu.

  1. Kendi kullanıcı deneyiminizi düşünün

Doğru kanalı bulduktan sonra kullanıcı deneyimini düşünmeye başlayın. Influencer marketing satış yapmak demek değildir bu daha çok kitlenizle uzun soluklu ve orijinal bir ilişki geliştirmektir.

  1. Doğru Influencer’ı bulun

Birçok kişi iyi bir influencer’ın çok takipçili olması gerektiğine inanır. Ne kadar çok takipçisi varsa o kadar iyi olduğunu düşünür. Ancak yapılan araştırmalar daha az takipçili influencerların daha çok etkileşim aldığını ortaya çıkardı. Takipçiler, paylaşımlar ve likelar artık para ile satın alınabiliyor. Influencer’ınızın spesifik bir niş üzerinde yoğunlaştığına ve sadık takipçileri olduğuna dikkat edin.

  1. Influencer’ınıza kulak verin

Eğer bir influencer sizin ürününüzü sevmediyse ve pazarlama stratejiniz kafasına yatmadıysa hayran kitlesini kaybetmekten korktuğu için sizinle çalışmak istemeyebilir. Bu yeterli bir sebeptir. Insanlar sadece Facebook, Twitter veya Instagram’da komik şeyler paylaştığı için influencer olmaz. Uzman oldukları belirli bir alan var ve bu alanda pazarlama bilgisine sahipler. Bu yüzden onların size verdiği bildirimleri dinlemeli ve pazarlama hedefleriniz için bunları uygulamayı düşünmelisiniz.

  1. Influencer’ınıza özgürlük verin

Yukarıda belirtildiği gibi influencer’ınız her şeyi sizden çok daha iyi biliyor olabilir. Bu yüzden çalıştığınız kişiye yaratıcılık alanı tanıyın. Bu kişiler takipçilerini çok yakından tanıyor ve spor endüstrisinde de bu geçerli. Influencer’ın doğru etkileşimi kurmak için spesifik bir stratejisi olacaktır böylece etkileşim daha doğal bir şekilde gerçekleşecektir.

  1. Markanızı bir deneyime dönüştürün

Inluencer marketing spesifik bir ürünü veya markayı pazarlamaktan fazlasıdır. Bu pazarlama yöntemi markanızın etrafında bir deneyim yaratmalı. Influencer marketingdeki hedefiniz markanızın hayat bulması olmalı.

  1. Influencer’ınızın aynı zamanda bir marka elçisi olduğundan emin olun

İnsanlar influencerlara güvenir çünkü bu kişiler güvenmedikleri markayı temsil etmezler. Iyi çalışan ve donanımlı bir kişiyi temsilci olarak seçmek ve bu kişiyi marka elçisi yapmak spor şirketiniz için de bir güvenilirlik sağlar. Influencer’ınızı bir marka elçisi yapmak için kedisinden sponsorluk organizasyonlarına katılmasını isteyebilir veya sosyal medyada arada sırada sizin markanızdan söz etmesini rica edebilirsiniz.

  1. Influencer’ınızla beraber orijinal bir ürün yaratın

Markanızı büyütmek için o kişinin deneyimini ünik ve orijinal bir ürün ortaya çıkarmak için değerlendirebilirsiniz. Bu şekilde bir ürün geliştirmek aynı zamanda hedef kitlenizin tam olarak ne istediğine dair de size çok iyi fikirler verecektir.

  1. Influencer’ınızın yarışmalarına sponsor olun

Daha çok etkileşim almanın bir diğer yolu da beraber çalıştığınız kişinin ödüllü bir yarışma düzenlemesi ve bu yarışmayı sosyal medya kanallarından duyurmak. Yarışmanın en iyi yanlarından biri bu yarışmalarda herkesin bundan bir deneyim kazanması. Daha çok görülebilirlik alırsınız, takipçilerin gözünde bu çok büyük bir artıdır ve hedef kitle de ödül kazanır.

  1. Influencer Network’ü yaratın

Bir influencer ile ortaklık kurmak spor firmanızın tanıtımında yardımcı olur. Influencerlardan oluşan bir network kurmak daha geniş bir kitleye ulaşmanızı sağlar.

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir