ABD’de yapılan yeni bir araştırma Junk Food adı verilen sağlıksız gıdaların ve besinlerin spor alanında sponsorluk ypamalarını tartışmaya açtı.

Journal of Pediatrics’te yayınlanan araştırmaya gröe ABD’deki spor organizasyonlarında reklamları yapılan yiyeceklerin yüzde 76’sı sağlıksız yiyeceklerden oluşuyor. Aynı zamanda spor sponsorluğu yapan içecek markalarının yüzde 52.4’ünü ise şekerli içecekler.

Araştırmada NFL, MLB, NBA, NASCAR, PGA başta olmak üzere 2 ile 17 yaş arası çocukların en çok takip ettiği 10 spor organizasyonu ele alındı ve sağlıksız yiyecekler ve içecekler üreten markaların özellikle spor sponsorluğunda çok yoğun bir şekilde çalıştığı ortaya çıkarıldı.

Araştırmada başı çeken markalar arasında Hershey Co. ve PepsiCo geliyor. Hershey Co.’nun araştırmaya cevabı şu şekilde oldu: “Sporcuların kendilerini ve yeteneklerini gösterebildiği organizasyonlara destek veriyoruz. Spor birçok nesil tarafından izlenen bir şey ve bizim de ürünlerimiz sadece bir ikram. Şekerleme ortalama bir Amerikalının günlük diyetinin çok az bir kısmını kaplıyor.”

Araştırmayı yapanların başında gelen Marie Bragg “Araştırmada ilgi çeken şeylerden biri de reklamlarda markaların spor organizasyonlarının logosu ile birlikte yer alması. Mesela bir cips reklamı NFL’de yayınlanıyor. Fakat bunun bir cips reklamı olduğunu fark etmek çok zor çünkü NFL logosunun hemen yanında cips logosu yer alıyor ve ‘NFL’in resmi cips  sponsoru’ anonsu yapılıyor” diyor.

 

Araştırmanın tamamına bu adresten ulaşabilirsiniz.

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir