Katalonya’nın bağımsızlığı Barcelona’yı finansal olarak çöküşe sürükler mi? Teorik olarak öyle görünüyor…

 

Katalonya’nın bağımsızlık referandumu “evet” ile sonuçlansa da bağımsızlık ilanı şu an için askıda görünüyor. Katalonya’nın durumu ile ilgili olarak geçtiğimiz günlerde çok sık haberler okuduk. Şu an için gündemden yavaş yavaş bu ihtimal uzaklaşıyor olsa da bu konunun konuşulduğu  günlerde hepimizin aklına gelen ilk şey “Peki ya Barcelona’nın durumu ne olacak?” olmuştu.

Sportif olarak Barcelona’ya ne olacağı aslında tamamen kulübün finansal olarak nasıl gelir elde edeceği ile ilgili. Ve Katalonya’nın İspanya’dan ayrılması Barcelona’ya finansal olarak pek faydalı olmayacak görünüyor.

Teorik olarak Katalonya’nın bağımsız bir ülke olması Barcelona’nın da İspanya Ligi’nden ayrılmasını gerektirecek. Kulüp henüz yeni kurulan Katalonya Ligi’nde oynayacak. Bu durumda da Barcelona’nın rakipleri Espanyol ve Girona olacak.

Ortada Real Madrid gibi bir rakip olmayınca Barcelona’nın finansal kaybı çok büyük olacaktır. İspanya Ligi’nin TV yayın geliri ve  iç saha maçlarında bilet gelirleri olmayınca Barcelona çok önemli bir kaynağı yitirmiş olacak.

Barcelona 2016 yılını 631 milyon euro gelir ile bitirdi. 2015-16 sezonunda Barcelona’nın sadece gişe geliri 37 milyon euroydu. Bu sadece Lig geliri. Copa del Rey ve İspanya Süper Kupası’ndan 7.5 milyon Euro elde etti. Kulüp milli maçlardan 44.1 milyon euro, kombinelerden de 45.5 milyon euro kazanmıştı.

Bu gelirin bir anda ortadan kalktığını düşünün.

Sizce Barcelona, Barcelona olmaya devam edebilir mi?

Bu arada Şampiyonlar Ligi’nden sadece gişe gelirlerinden de 11 milyon euro elde ettiklerini eklemek gerekiyor. Barcelona La Liga’nın TV yayınlarnından da 168 milyon euro elde etti. Sponsorlardan da 230 milyon euro kazandı.

Sonuç olarak Katalonya’nın bağımsızlığı ve Barcelona’nın yerel bir ligde mücadele etmeye başlaması yayın hakları ve gişe gelirlerinin ortadan kalkması anlamına gelecek. Barcelona bir süre küçük bir ülkenin çok büyük bir takımı olarak devam etse de zamanla gelirlerin giderleri kurtaramaması ile kemer sıkmak zorunda kalacak. Bu da Barcelona’nın küçük ülkenin ortalama bir takımı olması anlamına gelecek.

Benzer bir durum 1986 Şampiyon Kulüpler Kupası şampiyonu Dynamo Kiev’in SSCB takımı olmaktan çıkıp Ukrayna takımı olmasıyla yaşanmıştı. Barcelona’nın durumu ise Katalonya’nın Ukrayna’dan çok daha küçük bir ülke olması ile daha da zorlaşacaktır.

 

1 Yorum

  1. Murat Sancar 28 Ekim 2017 ¬ 18:06

    Katalonyadaki referandumu ve bağımsızlık söylemini spor üzerinden çok güzel yorumlamışsınız. Elinize sağlık. Benim merak ettiğim Barcelona FC ve taraftarların bu durum için ne düşündüğü? Bağımsız olalımda varsın Barcelona FC olmasın diyen bir taraftar olacağını zannetmiyorum ama belki de vardır…

    Yorum

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir