Kazanç ve kariyer çerçevesinde kadın futbolu

Futbol dünyanın en çok kazandıran sporlarından biri. Ama kadınlar için pek de öyle görünmüyor…

Uluslararası Futbolcular Birliği Federasyonu (FIFPro) kadın futboluyla ilgili detaylı bir araştırma yaptı. 2017 FIFPro Global Employment Report isimli raporda kadın futbolcuların yaşadığı zorlukların altı çizildi.

FIFPro’nun raporu gerçekten de kadın futboluna dair çok önemli ayrıntılar içeriyor. 3.600 profesyonel kadın futbolcunun katılım gösterdiği araştırmada öne çıkan bulgular şu şekilde:

Profesyonel olarak tanınmıyorlar

Kadın futbolcular, futbol endüstrisini yönetenler tarafından profesyonel olarak tanınmıyor. Hatta kendileri bile kendilerini profesyonel futbolcu olarak tanımıyor. Bu da kadın futbolculara uygun haklar ve koruyucu kurallar getirilmemesini sağlıyor.

 

Oyundan erken kopuyorlar

Araştırmaya katılan kadın futbolcuların yüzde 90’ının futbol kariyerlerini erken sonlandırmak için bir sebebi var.

Ödeme yok, varsa da düşük veya geç…

Araştırmaya katılan kadın futbolcuların yüzde 49.5’i kulüplerinden ödeme alamıyor. Bir çoğu ise çok düşük ücretler alıyor. Ödeme alan oyuncuların yüzde 60’ı ise aylık ortalama 600 dolar kazanıyor. Ayda 4 bin dolardan fazla kazananlar çok küçük bir azınlık. Kadın futbolcuların yüzde 37’si ise ödemelerini gecikmeli alıyor.

Yarısının sözleşmesi yok

Kadın futbolcuların sadece yüzde 53’ünün bir kulüple sözleşmesi bulunuyor. Sözleşmesi olan oyuncuların yüzde 15’i nasıl bir tür sözleşmesi olduğunu bilmiyor. Milli Takımlarda forma giyen oyuncuların sadece yüzde 9’unun bir sözleşmesi var.

Milli gurur faturaları ödemiyor

Milli takım oyuncularının yüzde 35’i milli takımlarından ücret alamıyor. Ödeme alanların yüzde 38.5’i ise ödemelerini geç alıyor.

Ödül paraları yeterli değil

Araştırmaya katılanların yüzde 66’ı turnuvalardaki ödül ücretlerini yeterli bulmuyor. Turnuvalarda erkek futbolu ve kadın futbolu arasında ödül olarak dengesizlik bulunuyor.

Milli takım mı kulüp mü?

Oyuncuların yüzde 30’unun fikstürü kulüp ve milli takım fikstürleriyle çakışıyor. Kadın futbolcular zor bir karar vermek sorunda kalıyor. FIFA’nın milli takım maçlarının tarihlerini koordine etmek durumunda.

Ayrımcılık ve taciz

Kadın futbolcuların yüzde 17.5’i cinsiyet ayrımcılığına uğradığını söylüyor. Yüzde 5.4’ü homofobiye, yüzde 4.5’i ırkçılığa ve yüzde 3.5’i de tacize uğradığını söylüyor.

Çocuk sahibi olmaya destek yok

Kadın futbolcuların sadece yüzde 2’si çocuk sahibi. Yüzde 47’si ise aile kurmak için futbolu erken bırakmayı düşünüyor.

Şikeye karşı önlem alınması gerekiyor

Kadın futbolunda şikeye dair pek bir koruma yok. Araştırmaya katılanların yüzde 5’i kendilerine şike teklifi ile gelindiğini söyledi. Özellikle ödemelerini geç alanlar hedef olarak görünüyor.

Çift kariyer çok yaygın

Katılımcıların yüzde 33’ü futbol dışında başka işler yapıyor. Yüzde 46’sı ise bir yandan öğrenim görüyor. Sebep olarak kadın futbolu çok az kazandırıyor. Bir diğer yandan da bu veri sporun başka kariyerlere izin verdiğini gösteriyor.

Raporun  tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir