Milli takımda başarının sırrı lejyonerler

2018 Dünya Kupası’na katılamamanın sebebi yabancı sınırlamasının olmamasına bağlansa da katılan ülkelere bakıldığında çoğunun paylaştığı bir benzerlik var: Lejyoner sayısı…

2018 Dünya Kupası’na Türkiye katılamayacak. Buna bulunan dahiyane sebep olarak ise Türkiye Süper Ligi’ndeki yabancı serbestliği gösteriliyor.

Bir ülkenin en üst seviyesindeki ligde bulunan yabancı sınırlaması veya yabancı serbestliğinin milli takımının başarısına doğrudan bir korelasyonunun olup olmadığına dair şimdiye kadar kimse tatmin edici bir açıklama yapamadı. Ama ortada başka bir denklem var.

CIES Football Observatory’nin Dünya Kupası ile ilgili olarak yayınladığı raporda çok enteresan bir istatistik göze çarpıyor. Dünya Kupası’na katılan takımların oyuncuları çoğunlukla ülke dışında futbol oynuyor.

CIES’in raporuna göre Dünya Kupası’na katılacak takımlarda oyuncuların ortalama yüzde 64.6’sı ülke dışında futbol oynuyor.

İsveç, Hırvatistan ve İzlanda Milli takımlarının yüzde yüzlük bir ortalaması var. Yani İsveç, Hırvatistan ve İzlanda Milli Takımları’nda oynayan hiçbir oyuncu yerel ligde forma giymiyor. Hepsi “lejyoner” olarak başka bir ülkede oynuyor.

Bu üç takımı %97 ile Senegal, %92.3 ile Sırbistan ve Belçika takip ediyor.

Yurt dışında hiçbir oyuncusu bulunmayan iki takım var. Suudi Arabistan ve İngiltere.  Suudi Arabistan’ın oyuncuları Avrupa için çok iyi değil. İngiltere’deki oyuncuların ise gidebileceği daha büyük bir lig yok.

Türkiye Milli Takımı bu konuda hangi durumda.

Türkiye Milli Takımı’nın son oynadığı resmi maça bakıp hesap makinesini elimize aldık.

Finlandiya maçın için seçilen 22 Türkiye oyuncusunun 7’si Türkiye dışında oynuyor. Bu da yaklaşık %32’lik bir oran demek oluyor.

Eğer Türkiye Dünya Kupası’na katılabilseydi bu tabloda sondan dördüncü olacaktı.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir