NBA oyuncularını M.B.A. öğrencileri eğitiyor

Oyuncuların kariyerleri sona erdikten sonra kazançlarını doğru yönlendirebilmeleri için NBA ve Harvard Business School ortak bir eğitim programı başlattı…

Profesyonel sporcular yüksek kazançlarıyla geleceklerini garanti altına almış gibi görünebilir. Özellikle de bir NBA oyuncusu iseniz.

Ancak profesyonel bir sporcu olmak demek çok iyi bir gelir elde etmek kadar aynı zamanda kısa bir kariyer anlamına geliyor. Eğer doğru yatırımlar yapmazsanız birikimleriniz bir anda tükenebilir ve aynı geliri elde edemeyeceğiniz yaşlarda aynı yaşam kalitesini elde edemeyebilirsiniz.

Bu yüzden NBA oyuncuları kariyerlerinin sonuna gelince yatırımlar yapmaya ve iş dünyasına yöneiliyor. Bazıları kariyeri sona ermeden iş dünyasının işleyişini öğrenmek üzere üniversiteye başlıyor.

Bu yüzden Harvard Business School’un bir grup öğrencisi ve profesörleri Anita Elberse “Harvard Business School and the NBA: Crossover into Business” programını başlattı. NBA ile ortak yürütülen ve bir sömestır süren bu program profesyonel spor kariyerine son vermiş ve hala oynayan 10 NBA oyuncusu katılım gösteriyor.

Peki bu oyuncular kimler mi?

 

Al-Faruq Aminu, Chris Bosh, Caron Butler, Pat Connaughton, Chris Copeland, Solomon Hill, Dahntay Jones, Wayne Selden Jr., Lance Thomas ve Jarrod Uthoff.

Bugünlerde sağlık problemleri nedeniyle kortlardan bir süredir uzak kalan Chris Bosh “Her zaman işe ilgi duydum. Basketbol oyuncuları olarak bu bizim için çok büyük bir konu. Çünkü çok fazla para geliyor ve geliri gideri bilemiyoruz. Bizim işimiz basketbol ve bir çoğumuz da çok fazla eğitim almadık. Bu program ilgimi çekti çünkü dünyanın en iyi enstitülerinden biri ve yapabilir miyim görmek istedim. Bazı başarısız denemelerim olduktan sonra geriye çekildim ve bir işletme, bir iş nasıl çalışıyor önce kendimi eğitmeliyim diye düşündüm” diyor.

Program kapsamında Profesör Anita Elberse’le beraber Harvard öğrencileri de iş dünyasına atılmak isteyen NBA oyuncularına mentörlük yapıyor.

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir