Newcastle United’ı satın almaya değer mi?

Sahibi Mike Ashley tarafından satılık olduğu açıklanan Newcastle United’la ilgili Murat Ülker’in de ismi geçiyor. Peki bu siyah-beyazlı kulübü satın almak mantıklı bir yatırım mı?

Bir futbol kulübü sahibi olmanın operasyonel kâr getirdiği pek görülmüş bir şey değil. Her ne kadar yayın gelirlerinden, sponsorluklardan bahsetsek ve bu takım bir Premier Lig takımı olsa da sürdürülebilir kârlılık neredeyse imkansız. Peki bir insan neden bir futbol kulübü satın almak ister?

Deliotte’un 2012-13 Premier Lig sezonu için hazırladığı raporda takımların sadece yarısının kar edebildiği ortaya çıkmıştı.

Newcastle United’ın sahibi Mike Ashley kulübe 200 milyon pound borç vermişti. Bu borcu hiç bir zaman alamayacağını bile bile. Neden? Çünkü Mike Ashley bir Newcastle United taraftarı.  

4221396001_5521948191001_5521939624001-vs

Crystal Palace’ın eski sahibi ve iş adamı Simon Jordan otobiyografisinde acı deneyimlerini aktarmıştı.  Jordan 10 milyon Pound ödeyerek Palace’ı satın almış ve 32 yaşında dünyanın en genç kulüp başkanı olmuştu. Sonra ne mi oldu?

Kulübe kayyum atandı ve Jordan’ın 75 milyon poundlık serveti eridi.

Ülker’in alacağı iddia edilen Newcastle United’ın durumuna bakalım.

Mike Ashley, şirketi MASH Holding aracılığıyla kulübün sahibi. 2015-16 sezonunun verilerine göre Newcastle United’ın gişelerden aldığı yıllık gelir 25 milyon pound. TV yayınlarından 73 milyon pound aldılar ve sponsorluklardan, reklamlardan da 28 milyon pound elde ettiler. Newcastle United’ın bankalara borcu bulunmuyor. 129 milyon poundluk borçları kulübün sahibi Mike Ashley’ye ve şirketine ait.

Newcastle United’ı veya herhangi bir Premier Lig kulübünü satın almanın kârlı bir yatırım olmadığı açık. Ancak uzun vadede ve doğru yatırımlarla Newcastle United çok farklı noktalara gelebilir.

Bunu biz demiyoruz. The Telegraph’ın yazarı Luke Edwards diyor:

“Newcastle United İngiliz futbolunun uyuyan bir dev. Her ne kadar çöküşler yaşasa da kulüp her zaman ayağa kalkmayı başardı. Kendi kendine uyanamayan bu devi Premier Lig’de satın almaya değer tek kulüp olabilir. Newcastle her zaman bir şeyleri başarmanın sınırında yer aldı ama hiçbir zaman başaramadı. Bu kulüpte henüz ortaya çıkmamış bir potansiyel var. Bir milyon nüfuslu şehirde hayatlarını kulübü desteklemeye adamış taraftarlar yaşıyor.”

Kâr ve verimi bir yana koyup bir futbol kulübü Arap şeyhleri veya Rus oligarkları gibi prestij için satın alınıyorsa konu zaten mantıklı bir tercih olup olmadığı sorusunun çok dışında yer alıyor.

Bir futbol kulübü neden satın alnır? Farklı bir görüş için bu videoyu izlemenizi tavsiye ediyoruz.

 

 

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir