NFL ve NBA, ABD’de kaybediyor Ada’da kazanıyor

ABD’de NFL ve NBA genç taraftarlarını kaybederken, futbolla özdeşleşen İngiltere’de yeni taraftarlar kazanıyorlar…

 

Geçtiğimiz hafta Londra’da Digital Sport London etkinliği düzenlendi. Bu etkinlikte en ilginç konulardan biri de ABD menşeili NFL, UFC ve NBA’in Avrupa’da pazarlamasıydı.

Panelde Twitter’ın eski global spor yöneticisi Alex Trickett, NBA’in EMEA pazarlama sorumlusu Brianne Ehrenkrantz, NFL’in İngiltere pazarı yöneticisi Sarah Swanson gibi isimler vardı…

Ortaya konulan insider bilgilerden biri İngiltere’de, ülkenin geleneksel sporu futbol yerine Amerikan NFL ve NBA’in yükselişte olmasıydı.

NFL ve NBA’in pazarlamasının İngiltere’de güç olmasının başında şu anki taraftarların bu sporları izleyerek büyümemiş olmasının başta gelen nedenlerden biri olduğu belirtilirken bir diğer güçlüğün de spor izleyicisinin kuralları anlamakta güçlük çektiği yorumu yapıldı.

Amerikan futbolunu ve basketbolu birer ürün olarak ele alırsak ortada bir potansiyel müşteri kitlesi olmasına rağmen bu müşteri kitlesinin ürünü nasıl kullanacağını ve ne işine yarayacağını bilemediği bir durumla aynısı…

Ancak milleniallara gelindiğinde durum değişiyor. Bundaki en büyük faktör ise 2000 sonrası doğan neslin NFL, NBA 2K gibi oyunları oynayarak büyümüş olması. Yani spor belki evdeki televizyonlarında izlememiş olsalar da televizyonlarına bağladıkları konsollarında NFL ve NBA oynayarak sporun kurallarını anlayıp, oyuncuları ve takımları öğrenip hatta bir NFL takımını tutan İngiliz milleniallar bile mevcut.

ABD’de NBA ve NFL millenial taraftarlarını kaybederken İngiltere’de taraftar kazanıyorlar. Her sezon birkaç NFL maçının İngiltere’de oynanmasında da bu kitle hedefleniyor.

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir