Nijerya’lı kadın atletler bobsledle Olimpiyatlar’da

Nijeryalı üç kadın atlet 2018 PyeongChang Kış Olimpiyatları’na bobsledle katılmak için fon topladı ve başardı. Tarihte ilk defa bir Afrika takımı Bobsled’de mücadele edecek…

1988 Olimpiyatları’na katılan Jamaika Bobsled Takımı’nı ve onların hikayesini anlatan “Cool Runnings” filmini hatırlarsınız. Filmde 4 Jamaikalı’nın Olimpiyatlara Bobsled takımı ile katılma hayali kurması ve bunun için çalışıp para toplaması anlatılıyor. Bu arada filmi Türkçe’ye “Üşütük Popolar” olarak çevirmişlerdi.

 

Aradan geçen 30 senenin ardından aynı hayali Nijerya Kadınlar Bobsled takımı tekrar gerçekleştirdi. Hem de ilkleri başararak. Nijerya Kadın Bobsled Takımı 2018 PyeongChang Kış Olmpiyatları’na katılmaya hak kazandı ve böylece Nijerya’dan Kış Olimpiyatları’na katılan ilk atletler ve bobsledde mücadele edecek ilk Afrika takımı oldular.

Peki bu üç kadın kim?

 

Seun Adigun: Adigun 2012 Londra Olimpiyatları’nda da Nijerya’yı temsil etmiş. Ancak 100m engelli koşuda. Olimpiyat atmosferini çok seven Adigun 2014’te bobsled için hazırlanmaya başlamış.

"Sum up your fav moments from last season" • • • • • • • •

A post shared by Ngozi Onwumere (@ngozi.onwumere) on

Ngozi Onwumere: Eski bir kısa mesafe koşucu olan Onwumere 2015 Afrika Oyunları’nda madalyalar aldı. Onwumere, 2016’da Adigun’a katılmış.

 

Akuoma Omeoga: Minnesota Üniveritesi’nde okuyan Omeoga kısa mesafeci olarak okulunun atletizm takımında yer alıyormuş. 2018 PyeongChang’de Nijerya’yı ilk kez temsil edecek.

Bu arada üçünün de kısa mesafe koşucusu olmasının bobsled gibi bir spor için çok önemli bir avantaj olduğunu belirtmek gerekiyor.

Crowdfunding’le fon topladılar

Yukarıda bahsettiğim filmde olduğu gibi Nijeryalı kadınlar da antrenman ve hazırlık yapacak, Olimpiyatlar’a gidebilmek için gerekli masrafları karşılayacak imkanlardan yoksunmuş.

Çalışmalarını Texas, Houston’ın sıcak zemininde ismi “Maeflower” olan ahşap kızakta gerçekleştiriyorlarmış. Hedeflerini 2018 PyeongChang olarak koyduktan sonra Crowdfunding platformu Go Fund Me’den fon toplamaya başlamışlar. Hedefleri olan 75 bin doları da 11 ayda topladılar. Go Fund Me’deki ilanın Visa tarafından farkedilemesiyle oldukça güçlü bir sponsora da sahip oldular.

2018 PyeongChang Kış Olimpiyatları’nda Nijerya Kadın Bobsled Takımı hikayesiyle seyretmesi keyifli renk olacak gibi görünüyor. 5, 10 yıl içinde filmini de çekeceklerdir…

 

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir