Oliver Kahn, 2003 yılında söylediği efsane cümleyi bu sefer iş dünyası için kurdu

Bayern Münih’in ve Alman Milli Takımı’nın efsane kalecisi Oliver Kahn’ın artık girişimci bir iş adamı olduğundan bahsetmiştik.

Bayern’in iki efsanesi şimdi aktif birer iş adamı

Kayerinde Dünya Kupası ve Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu başarılarını yaşayan Kahn, iş dünyasına sıfırdan başladı ve işin hiç de dışarıdan bakıldığı kadar kolay olmadığını anlatıyor ve iş dünyasında başarılı olmak için ihtiyaç duyulan şeyin ne olduğunu kendine has bir dille belirtiyor: “Business Balls”

Kibarca Oliver Kahn “Testislere” ihtiyaç duyulduğunu ifade ediyor

Kahn amatör ve profesyonel kalecilere yönelik hizmetler sunduğu Goalplay firması ile ilgili olarak Bits & Pretzels konferansında konuştu.

2008’de futbolu 39 yaşındayken bıraktıktan sonra Business Management okuyan ve Goalplay’den önce Titaneon AG ve Fanorakel Ag firmalarını kuran Kahn girişimcilik deneyimlerini şu şekilde aktardı:

 

“İşe iki, üç veya dört kişiyle başlıyorsunuz ve her şeyden siz sorumlusunuz. Goalplay’de logo tasarımı, uluslararası açılım, teknoloji ve ürün geliştirme gerekliydi ve hepsini tek başıma yaptım.”

“Başarısız olmak bu işin bir parçası. Ben tek başıma birkaç projeti batırdım. Ama olsun. Elbette acı verici bir deneyim ama kısa süre içerisinde tekrar yola çıkıyorsunuz. Her zaman ayağı kalkmak için güce ihtiyaç duyuyorsunuz.

Bu iş futbola çok benziyor. Her şey takımınızın nasıl olduğuna bağlı. Bir takımda lider oyuncular, paylaşımcı oyuncular, yaratıcı oyuncular ve bireysel oyuncular vardır. Şirketler için de aynısı geçerli. Her zaman stratejik pozisyon olmak ve vizyon sahibi olmak çok önemlidir. Ama bu tek başına asla yeterli değil. Her gün yeni bir vizyon yakalayamam.”

 

Oliver Kahn, 2003 yılında Schalke’ye 2-0 yenildikleri bir maçtan sonra şöyle demişti: “Eier, wir brauchen Eier!”

Şöyle çevirebiliriz: “Yumurtalar, bizim yumurtalara ihtiyacımız var!”

Buradaki yumurtanın hangi anlamda kullanıldığını anlamışsınızdır.

Bits & Pretzels koferansında Oliver Kahn kendisi ile efsaneleşmiş olan bu lafı tekrarladı. “Günün sonunda, iş yapmak için yumurtaları olan insanlara ihtiyaç duyuyorsunuz. Hedeflere bu şekilde ulaşabilirsiniz.”

 

 

 

 

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir