Oyunu bıraktı ama servetine servet katmaya devam ediyor: Michael Jordan

Charlotte Hornets, Philadelphia 76ers’a yenilerek play-off’u bu sezon da kaçırdı. 2004 yılında yeniden kurulan Hornets, son 14 sezonda 11’inci defa play-off’a katılamıyor.

Hornets’ın sportif olarak bu başarısızlığına rağmen finansal açıdan takımın sahibi Michael Jordan için işler yolunda görünüyor.

2006 yılında kulübün azınlık hisselerini alan Jordan, 2010 yılında takımın yüzde 90’ını aldı. Michael Jordan’ın 175 milyon dolar yatırdığı Hornets’ın bugünkü değeri Forbes’a göre 1.05 milyar dolar. Buna 150 milyon dolarlık borç da dahil.

Hornets’ın artan değeri ve Nike’ın başarılı spor pazarlamasıyla Michael Jordan oyuncu olarak basketboldan 15 yıldır ayrı olsa da servetini katlamaya devam ediyor. Yine Forbes’a göre Michael Jordan 2017 yılında servetini 350 milyon dolar arttırarak 1.65 milyar dolara çıkardı. Jordan bugün dünyanın 1.477’nci, ABD’nin 455’inci en zengin insanı.

Charlotte Hornets’ın Michael Jordan doğru zamanda çok doğru bir yatırım oldu. Gittikçe artan yayın sözleşmeleri sayesinde bugün bir NBA takımını değeri en az 1 milyar dolar değerinde. Son beş yılda bir NBA takımının ortalama değeri üçe katlayarak 1.65 milyar dolara çıktı.

Hornets halen NBA’in en değerli takımları sıralamasında en aşağılarda yer alıyor. Fakat 2014-15 sezonunda takımın isminin Charlotte Bobcats’ten, Hornets şeklinde yeniden değiştirilmesi ile gidilen marka değişikliği işe yaramış görünüyor.

Jordan’ın, Hornets’ı satın almadan önceki serveti 15 yıllık oyunculuk kariyerinde kazandığı toplam 90 milyon dolardı. Bunun yanında elbetteki sponsorluklar da var. Vergileri hariç tutarsanız Jordan 1984’ten bu yana sponsorluklardan 1.4 milyar dolar kazandı. Jordan kariyerinde sadece iki sezon boyunca NBA’in en çok kazanan sporcusu oldu. Ancak enflasyonu da göz önüne aldığınızda kazandığı toplam 1.85 milyar dolar ile tarihin en çok kazanan sporcusuydu.

Jordan’ın en çok iş yaptığı marka tabii ki Nike oldu. Nike ile Jordan arasındaki öyle bir ilişki vardı ki neredeyse Michael Jordan, Nike’a sponsor olmuş gibiydi. Michael Jordan’ın ismi ile çıkan ayakkabılardan, Jordan da kendi payını almaya devam etti. Michael Jordan aktif basketbol kariyerine 2003’te son verdi ama bugün retro basketbol pazarının yüzde 65’ine Jordan markası sahip.

Michael Jordan ile Nike, 2017’de toplamda 3.1 milyar dolarlık bir gelir elde etti. Michael Jordan’ın bundaki payı ise yaklaşık 100 milyon dolardı.

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir