Pyeongchang 2018 McDonald’s’ın son Olimpiyatları oluyor

McDonald’s, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) ile olan iş birliğini sponsorluk sözleşmesi henüz sona ermeden sonlandırdığını açıkladı. McDonald’s’ın IOC ile 2020’ye kadar anlaşması bulunuyordu.

Bu kararın ardından 2018 Pyeongchang Kış Olimpiyatları, Olimpik Park’ta ve Olimpiyat Köyü’nde McDonald’s restoranlarının yer aldığı son organizasyon olacak.

Oysa çok değil, henüz iki yıl önce Rio 2016’da McDonald’s tarafından IOC ile olan anlaşmalarıyla gurur duyduklarına dair açıklamalar yapılıyordu.

CNN’in IOC’den aldığı bilgilere göre bu anlaşma karşılıklı olarak sonlandırılıyor.

McDonalds’ın artık Olimpiyatlar’a sponsor olmak istememesinin ardında düşen izleyici sayısı olduğu öne sürülüyor. ABD’de Olimpiyatlar’ın yayın hakkını 2032’ye kadar elinde bulunduran NBC, Rio 2016’da 25.8 milyonluk bir izleyici sayısı duyurmuştu. Bu sayı 2012 Londra’da 31.1 milyondu.

McDonald’s’ın Olimpiyatlar’la olan iş birliği çok eskilere dayanıyor. 1968 Grenoble Kış Olimpiyatları’nda McDonald’s’ın sporculara hamburger temin etmesiyle markanın IOC ile olan ilişkisi başlamıştı. 1976’da ABD Olimpiyat Komitesi’ne sponsor olan McDonald’s Olimpiyat Parklarına ve Olimpik Köylere restoranlarını 1996’dan beri kurmaya başlamıştı.

1984’de McDonald’s “ABD kazanırsa siz de kazanırsınız” kampanyası başlatmış ve her Amerikalı sporcu madalya kazandığında, Amerika’da yaşayanlar da McDonald’s’tan bedava yiyecek kazanmıştı.

https://www.youtube.com/watch?v=JBnVtUpCV28

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir