2018 Pyeongchang Kış Olimpiyatları’nın başlamasına tam bir ay kaldı. Bir ay sonra dünyanın en iyi kış sporcuları altın madalya için karın ve buzun üzerinde branşının en iyisi olmaya çalışacak.

Peki altın madalya demişken ne kadarlık bir altından bahsediyoruz?

Aslında tahmin ettiğinizden daha az.

IOC’nin açıklamasına göre Peyongchang 2018’de verilecek altın madalyaların üretiminde toplamda 50 ons altın kullanıldı. Bu yaklaşık 1.4 kilogram ediyor. Eğer maden değeri olarak bakarsak yaklaşık 65.700 dolarlık altından bahsediyoruz.

Bu organizasyon için madalyalar Güney Kore’nin ünlü tasarımcılarından Lee Suk-Woo tarafından çizildi.

IOC “Dizaynda ağaç kütüklerinin dokusundan esnilenildi. Olimpik halkalar ve diagonal çizgiler Olimpiyatların tarihini ve katılımcıların kararlılığını temsil ediyor” açıklamasını yaptı.

Her ne kadar biz “Altın Madalya” desek de aslında branşlarının en iyilerine verilen madalyalarda altından çok gümüş kullanılıyor. Madalyaların tasarımı ve ağırlıkları çoğunlukla ev sahibi ülkenin olimpik komitesinin insiyatifine kalıyor. Ancak IOC’nin belli başlı kuralları var:

  • Altın ve gümüş madalyalar %92.5 gümüş olmak zorunda
  • Altın madalyaların kaplamasında en az 6 gram altın kullanılmalı
  • Bütün olimpik madalyalar en az 3 milimetre kalınlığında ve 60 milimetre çapında olmalı

Pyeongchang 2018’de verilecek madalyalarda %99.99 saflıkta gümüş kullanılacak ve altın madalya 586 gram ağırlığında olacak. Bir önceki Rio Olimpiyatları’nda Brezilya Darphanesi’nde basılan altın madalyalardaki gümüş %95.5 saflığındaydı ve yüzde 30 geri dönüştürülmüş madenler kullanılmıştı.

Güney Kore’nin madalyaları sadece daha saf değil aynı zamanda da ha da ağır. Altın madalya 586 gram, gümüş madalya 580 gram ve bronz gram 493 gram ağırlığında.

Kış Olimpiyatları’nda toplam 259 set madalya dağıtılacak. Altın ve gümüş madalyalar için toplamda 9.659 ons gümüş kullanıldı. Bu da yaklaşık 274 kilogram gümüş demek oluyor. Toplam gümüş değeri ise 164 bin doları geçiyor.

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir