Pyeongchang 2018 Kış Olimpiyatları’nın organizasyon komitesi geçtiğimiz hafta düzenlenen açılış seremonisinin siber saldırıya maruz kaldığını açıkladı.

Saldırı sonucunda herhangi bir ciddi hasar yaşanmazken organizasyonun internet ve TV servisleri bir süre aksamak zorunda kaldı. IOC adına konuşan Mark Adams “Güvenliği sağlamak bizim ilk görevimiz. Yaşanan bu olayla ilgili yorum yapamayacağız. Sistemlerimizin güvenli olduğundan emin olmak için çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

Saldırının kaynağı sorulduğunda ise Adams “Saldırının kaynağını kesin olarak bilmiyoruz fakat uluslararası deneyimlerimiz gösteriyor ki saldırı hakkında konuşmamak gerekiyor” cevabını verdi.

İnternet güvenlik şirketi McAfee geçtiğimiz ay yapılan toplantıda Pyeongchang 2018 organizatörlerine ve sporcularına siber saldırı ile kişisel bilgilerin çalınması girişiminin yaşandığını açıklamıştı. Aralık ayında gerçekleştirilen bu saldırıda özellikle buz hokeyi sporcularına yönelik zararlı içerik bulunan mailler atıldığı belirtilmişti.

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir