Spor endüstrisi alarm veriyor: Büyüme yavaşladı

Price Waterhouse Cooper yaptığı 2017 spor izleyicisi anketlerinde bir tehlikeye dikkat çekiyor: Gençler canlı tv izlemiyor, endüstri eskisi gibi büyümeyecek…

Spor endüstrisinde ve spor yayıncılığında birkaç gündür yazıp çizdiğimiz bir durum söz konusu: Spor izleyicisi sayısının büyümesi yavaşladı.

Price Waterhouse Cooper, spor izleyicileri üzerine yeni bir anket yayınladı. Sonuçlar ise bu endüstride çalışanlar ve iş yapanlar için pek iç açıcı değil. Zira artık spor tüketicisi yaşlanıyor ve gençler eskisi kadar izlemiyor.

Anket sonuçlarının derlendiği raporda endüstriyi tehdit eden unsurlar olarak şunlar sıralandı:

 

  1. Genç neslin tüketim alışkanlıklarının farklı olması
  2. Sporu yöneten kurumlara olan güvensizlik
  3. Spor dışındaki eğlence unsurlarının rekabeti
  4. Teknolojinin değişim hızı
  5. Şike ve yozlaşma

Raporda spor endüstrisinin geçmiş 3-5 yıldaki büyümenin gelecekte olmayacağı tahmin edildiği üzerinde duruluyor. Önümüzdeki 3-5 yıllık büyüme tahminleri geçmiştekine oranla %20 daha aşağıda.

E-sporun dünya çapında yükselişinde büyük bir yükseliş var. Geçtğimiz yıllarda e-spora giren profesyonel kulüpler oldu. Formula 1 ilk e-spor grand prix’sini organize ediyor. Ligue 1 FIFA 17’yi bir lig sisteminde oynatıyor, Schalke 04 League of Legends oyuncularını kulübüne katıyor…

 

Genç jenerasyonu yakalamayı başaran e-spor da nedenlerinden biri olmak üzere dünya çapında sporu TV’den canlı olarak izlemek düşüş yaşıyor. ESPN’nin 100 milyon abonesi 6 yılda 88 milyona düştü. İngiltere’de Premier Lig izlenme oranları bir önceki sezona göre %14 düştü.

Bununla birlikte TV’de canlı yayında spor izleyenlerin de yaşı yükseliyor.  Bu durum tabii ki reklam gelirlerini de doğrudan etkiliyor. Dünya çapında reklam gelirlerinde internet gelirleri, TV gelirlerini geçmeye başladı. Önümüzdeki yıllarda bu makasın daha da açılacağı tahmin ediliyor.

 

Raporun tamamını buradan görebilirsiniz.

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir