Stat büfelerinde satılan yiyecek ve içecekler kulüpler için önemli bir gelir kaynağı olabiliyor. Bu yüzden çoğunlukla statlardaki yiyecekler, alternatifi olmamasından dolayı piyasa fiyatını yukarısında fiyatlara satılabiliyor.

Ama her zaman böyle olmak zorunda değil. Bunu ABD’de NFL takımlarından Atlanta Falcons ve MLS takımlarından Atlanta United’ın yeni statları Mercedes-Benz Stadı’na geçtikten sonra fiyatları yarıya düşürerek denedi ve başarılı da oldu. 

İki takımın da sahibi olan Arthur Blank ve şirketi AMB Group takımlarının yeni stadı Mercedes-Benz Stadı’na geçiş yaptıktan sonra bütün yiyecek ve içecek fiyatlarını eski statları Georgia Dome’a göre yüzde 50 aşağıya indirdi. Sonuç ise oldukça şaşırtıcıydı. Çünkü statta büfe fiyatları daha düşük olmasına rağmen taraftarlar yüzde 16 daha fazla harcama yaptı.

Mercedes-Benz Stadı açıldıktan sonra AMB Group “Fans First Menu Pricing” adlı fiyat politikasını açıkladı. Yani “Önce taraftarlar” dediler. Statta her biri 2 dolara sınırsız Coca-Cola, şişe su, patlamış mısır, hot dog ve pretzel alınabiliyor. 3 dolar ödediğinizde ise dilim pizza, kızarmış waffle veya peynirli nachos yiyebiliyorsunuz. Fiyatların küsüratsız olması ise alışverişi hızlandırıyor.

Yeni Mercedes-Benz Stadı’nda yüzde 65 daha fazla satış noktası konulması da satışları etkileyen unsurlar arasında.

Bütün bunlar bir araya getirildiğinde yükselen satışın yanı sıra taraftar veya müşteri memnuniyeti olarak da yansıdı. NFL taraftarları arasında yapılan ankette Falcons yiyecek kalitesi, servis hızı, çeşit ve fiyat konusunda birinci sırada yer aldı.

Düşen yiyecek içecek fiyatları bir domino etkisi yaratarak maç günü deneyimini de değiştirdi. AMB Group’un CEO’su Steve Cannon’a göre yaklaşık 6 bin taraftar maça iki saat kala stada giriş yapmaya başladı. Bu sadece iki saatlik daha fazla satış yapmak anlamına gelmiyordu aynı zamanda stada giriş süresinin de kısalmasını sağladı. İyi bir deneyim yaşayan taraftar demek aynı zamanda bilet satışlarının da yükselmesi anlamına geliyordu.

 

 

Kaynak

 

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir