Kariyeri hep yükselişte: Cenk Tosun

Cenk Tosun Everton transferiyle kariyerinde çok önemli bir basamağı daha çıkıyor. Tosun’un zirveye trımanışına tanık oluyoruz…

Gaziantepspor, 2011-12 sezonu ara transfer döneminin son günlerinde Eintracht Frankfurt’tan Cenk Tosun isminde bir genci aldığında pek fazla dikkat çekmemişti. Bundesliga’da hiç maça çıkmamış, kadroya girememiş bir oyuncuydu. Gaziantepspor’un yabancı sınırlaması nedeniyle kadrosunu doldurmak için  Türkiye pasaportlu bir oyuncu transfer ettiği düşünüldü.

Çok büyük bir yanılgıydı.

Cenk Tosun ilk maçında Galatasaray’a karşı oynadı ve 3-2 kazandıkları karşılaşmada iki gol kaydetti. Yarım sezonda Cenk Tosun 14 lig maçında 10 gol attı…

Gaziantepspor’da üç sezon daha oynayan Cenk, gol sayısında çift haneli sayıların altına hiç inmedi.

2014-15 sezonunun ortasına gelindiğinde Cenk Tosun’un artık bir Anadolu kulübünün istikrarlı golcüsü özelliğinden sıyrılması gerekiyordu. Yaşı da bunu gerektiriyordu ve Beşiktaş’a transfer oldu.

https://www.youtube.com/watch?v=FSTesiu_E98

 

Cenk Tosun Beşiktaş’ta bir İstanbul kulübünün yerli golcüsü özelliğiyle kariyerine başladı, gol kralı oldu ve ertesi sezon yani bu sezon Şampiyonlar Ligi’nin en iyi golcülerinden biri oldu.

Bu performansla Beşiktaş’ın Cenk’i elinde tutması biraz da Cenk’e haksızlık olacaktı çünkü kariyeri sürekli olarak yükselişte olan Cenk Tosun’un artık Premier Lig’e yükselmesi gerekiyordu.

Cenk Tosun 27 milyon Euro karşılığında Everton’a giderek en pahalı ikinci Türk oyuncu olacak. Barcelona’nın Atletico Madrid’den 41 milyon Euro’ya transfer ettiği Arda Turan’ın yerini belki önümüzdeki sezonlarda alacaktır.

Cenk Tosun aynı zamanda Süper Lig’in de bugüne kadar ihraç ettiği en pahalı oyuncu olacak. Bugüne kadar Süper Lig’in sattığı en pahalı oyuncu Fenerbahçe’den Al Ahli’ye 16 milyon euro karşılığında giden Moussa Sow olmuştu.

Cenk Tosun transferi aynı zamanda ülke ekonomisine bir katkı yapmış gibi görünüyor.

 

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir