Üç maddede dijitalleşme sporu nasıl değiştirdi?

Dijitalleşme sporun da en güncel konusu ve dijitalleşme spor izleyicisi, taraftarı ile kulüp veya sporcu arasındaki ilişkiyi de değiştiriyor.

Bu konu ile ilgili olarak Global Sport Jobs’ta ayrıntılı bir analiz yayınlandı.

Global Sports Jobs’un CEO’su Will Lloyd şöyle diyor: “Spor hemen hemen tüm dijital platformlarda, tüketicinin istekleri doğrultusunda daha da ulaşılabilir oldu. Dijitalleşme ise bu ulaşılabiliriği arttıdı ve endsütrimize olumlu olarak yansıdı.”

Global Sports Jons’a göre sporun şu üç alanında dijitalleşme büyük bir değişim yaşattı.

  1. TV yayınlarının değeri düşüyor

Birço spor izleyicisi artık TV’ye bağlı değil. Artık spor içeriği istedikleri zaman buna o esnada karşılarında olan ekrandan bunu tüketebiliyor. Canınız spor istediğinde o an tüketebilirsiniz. Dijital teknoloji sayesinde spor organizasyonları içeriklerini canlı olarak direkt aktarabiliyor. Bu yüzden geleneksel TV yayınlarının değeri bir soru işareti durumuna düşüyor.

Uluslararası Tenis Federasyonu (ITF), Britanya Olimpiyat Birliği (BOA) müsabakalarını canlı olarak aracı bir TV olmadan direkt izleyiciye aktarmaya başladı

  1. Performans arttı

Video teknolojisi antrenörlerin ve sporcuların kendi performanslarına dair daha derinlemesine bir bilgi almasını sağlıyor. Video kayıtları aynı zamanda saha kenarında teknik direktörün veya antrenörlerinde müsabaka anında canlı bilgi almasını sağlıyor.

Şu an pazarda bulunan yazılım şirketi Hudl antrenörlere ve sporculara video editleme ve paylaşma imkanı sunan araçlar sağlıyor.

  1. Aksiyona daha da yakınlaşma

Dijital teknolojide gelişmeler taraftarları aksiyona daha da yakınlaştırdı. Buna oyuncuların Snapchat paylaşımlarıyla veya soyunma odalarını VR ile dolaşmak da dahil.

Aynı zamanda dijitalleşme data derinliği de kazandırdığı için tarftarların bitmek tükenmek bilmeyen data açlığını gidermekte de yardımcı oluyor.

Spor pazarlama ajansı Fuse’ün başındaki Jez Clark “Teknolojik gelişmeler canlı bilgilere olan talebi arttırdı. Böylece izleyiciler o esnada o müsabaka ile ilgili olarak canlı analizleri görebiliyor ve sonra ne olacağına dair tahmin yürütmek için bilgi sahibi olabiliyor” diyor.

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir