Tek tetraplejik kadın sürücü: Nathalie McGloin

Nathalie McGloin, eminim ki çoğumuz bu isimden bihaber yaşıyoruz. McGloin, motor sporları dünyasında yarışan tek tetraplejik kadın. Ayrıca Birleşik Krallık’ta hem yarış hem de ralli lisansına sahip tek engelli kadın. 16 yaşında geçirdiği kaza sonrası boynu kırılan Nathalie, şimdi Porsche yarışlarına uzanan bir kariyere sahip. Yaşadığı kaza sonrası karşılaştığı zorluklar, duygusal ve fiziksel acının üstesinden gelmesi onu bugün olduğu yere getirdi. Sürücü, bu günlere gelirken hem fiziksel hem de zihinsel olarak başarıya inandığını ve bu sayede şu an bu konumda olduğunu dile getiriyor. Şimdilerde ise daha fazla kadın ve engelli sürücüyü motor sporları ve diğer erkek egemen alanlara dâhil etmek için sektörlerin üst düzey insanlarıyla iş birliği yapıyor.

Kaza sonrası: 1999 yılında arkadaşının yeni aldığı arabayla geçirdiği kaza sonrası büyük sağlık problemleri yaşan McGloin sonrasında hayata tutunmasını bildi. Kaza sonrası tekerlekli sandalyeyle hayatına devam eden sürücü ilk zamanlarda okuluyla ilgili problemler yaşadı. Sonrasında ise kendisinin de söylediği gibi inanarak ve umudunu kaybetmeyerek önce lisesini sonra da üniversitesini bitirdi. Üniversitedeki yıllarında tekerlekli ragbiyle tanışan Nathalie, ragbi oynadığı yılları “beni yeniden yaratan yıllar” olarak adlandırıyor. Yine üniversite yıllarında takım arkadaşlarından birinin davetiyle bir BMW M3 ve Porsche 911 yarışı izlemeye giden McGloin burada motor sporlarıyla ilk defa tanışmış oldu.

Motor sporlarıyla tanıştığı zaman Porsche 911’e karşı özel bir ilgisi olan McGloin, 911’i dünyanın en hızlı arabası sanıyordu. İlk pist tecrübesinin ardından ise yanıldığını anlamış ve dünyanın en hızlısını bulmak için çabalamaya başladı. Bu sırada Nathalie’nin ilgisi tekerlekli ragbiden motor sporlarına kaydı. Ardından profesyonel lisansını da alan sürücü Birleşik Krallık’ta bunu yapan ilk kadın oldu. Kendini kanıtlama isteğini açık bir şekilde dışa vurarak kendine bir yarış arabası satın aldı ve yarışlara kaydoldu. Katıldığı etkinliklerde kendini kanıtlayan McGloin sektördeki çeşitli insanların ilgisini de çekmeyi başardı. 2017 yılında düzenlenen FIA Spor Konferansı’na çağırıldı ve konuşmacılar arasında Toto Wolff, Mark Webber gibi isimler de vardı. Burada sektörden çok büyük isimlerle de tanışan yarışçı kendini tamamıyla motor sporları dünyasına adamış oldu.

Karakter: Hayatı boyunca karşısına çıkan zorluklara karşı reaksiyon gösterebilen Nathalie özellikle kararlılığa, pozitifliğe ve tutkulu olmaya dikkat çekiyor. Şu an FIA Engellilik ve Erişilebilirlik Komisyonu başkanlığını yürüten sürücü 2021 yılı için ilk kez resmî olarak da yarışlara katılmayı planlıyor. Bunun yanında StanleyBlack&Decker ile sosyal sorumluluk projeleri yürütüyor. McGloin ne cinsiyetin ne de fiziksel engellerin insanların hayallerine ulaşmasına engel olabileceğini düşünüyor. Şu anki en büyük hedeflerinden biri ise beş bin engelli sporcuyu motor sporlarına dâhil edip yarıştırmak. Engelli insanları cesaretlendirmek isteyen McGloin onları FIA içerisinde oluşacak yeni bir oluşumda da yarıştırmayı planlıyor.

* Tetrapleji omurilikte birinci sırt omurgası (torakal vertebra) üzerindeki yaralanmalarda gelişen bir klinik tablodur. Hem kollarda hem de bacaklarda güçsüzlük ve duyu kaybı oluşur. Felcin ağırlığı yaralanma seviyesi ve şiddetine göre değişir. Kısmi veya tam bir omurilik yaralanması söz konusu olabilir. 

Kaynakça:

Nathalie McGloin Inspirational Speaker

https://nathaliemcgloin.com/?utm_source=aposto

Cengizhan Yıldız

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir