Hokey Maçları Sanal Gerçeklik (VR) ile Farklı Bir Boyuta Taşınıyor

Sanal gerçeklik, kişilerin gösterilen mekanda olma hissi yaşamasını sağlayan 3 boyutlu ortamlardır. Kişiler sanal gerçeklik ortamına girdiği andan itibaren gerçek hayat ile bağlantısını koparır ve tamamen sanal ortamda bulunduğu hissini yaşar. Ancak kullanıcıların sanal gerçeklik deneyimini yaşayabilmesi için gerekli ekipmanlar dahilinde bir ortam oluşturulması gerekmektedir. Sanal gerçeklik, popüler hale gelmesi ile birlikte spor alanında da kullanılmaya başlanmıştır. Amerikan Ulusal Hokey Ligi (NHL), NextVR ile yaptığı özel anlaşma çerçevesinde 2019 yılında yayınlanacak bazı özel karşılaşmaların sanal gerçeklik teknolojisi ile izlenebileceğini duyurdu.

Geçtiğimiz hafta sonu NHL All Star 2019 maçı ile test edilen sanal gerçeklik NextVR ve NHL arasında yapılan anlaşmanın denemesi niteliğindeydi. Söz konusu karşılaşmada sanal gerçekliğin yanında oyuncu takip sisteminin de test edildiği açıklandı. NextVR uygulaması üzerinden NHL kanalı aracılığı ile ücretsiz bir şekilde maçların yayınlanması planlanıyor. NextVR’ın İçerik Direktör Yardımcısı Danny Keens’in yaptığı açıklamada NHL izleyicilerinin tutku ve adrenalin konusunda oldukça istekli olduklarını ve maçlar sırasında bu duyguları mümkün olan en yüksek düzeyde yaşamak istediklerini belirtti. NextVR ve NHL arasında yapılan anlaşma sayesinde adrenalin tutkunu taraftarların maçlardan daha büyük keyif alacağı vurgulandı.

 

 

NextVR, NHL ile yaptığı anlaşma çerçevesinde maç sonrasında 360 derece kamera deneyimini yaşatacak ve maçın önemli anlarını taraftarların izlemesi için yayına sunacak. Yayın sırasında en ilginç taraftar görüntüleri, NHL oyuncu ve takımlarının hareketleri, maçın kırılma anları ve goller gösterilecek. Bu kapsamda taraftarların evlerinde otururken maç heyecanını arenadaymışçasına yaşamaları hedeflenmektedir. NHL Strateji Geliştirme Başkan Yardımcısı Chris Golier yaptığı açıklamada bütün taraftarların NHL maçlarını arenada takip edemediğini NextVR ile yapılan anlaşma sayesinde taraftarların buz üzerinde gerçekleşen hareketlere hiç olmadığı kadar yakın olmasının amaçlandığını ifade etti.

NextVR ve NHL arasında yapılan anlaşmanın diğer spor müsabakalarına öncülük edeceği ve sanal gerçeklik teknolojisinin 2019 yılından itibaren daha da yaygınlaşacağı tahmin ediliyor. Anlaşmanın tarafları arasında Disney Streaming Service’ın bulunması bu öngörünün kuvvetlenmesine bir etken olmuştur.

Detaylı bilgi için linki inceleyebilirsiniz.
https://www.sporttechie.com/nhl-inks-exclusive-virtual-reality-partnership-with-nextvr/

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir