Asya’da denendi şimdi Avrupa spor pazarına açılmak istiyor: 4DReplay

Bugünlerde spor müsabaklarında rastladığımı yeni bir teknoloji var. Özellikle ABD’deki yayıncıların kullandığı bu teknoloji canlı yayındaki pozisyon tekrarlarında zamanı durdurup, döndürmeyi başarıyor. Tıpkı Matrix’te Trinity’nin polise attığı tekme gibi…

 

Güney Kore’den çıkan 4DReplay isimli bu teknolojiyi CBS Sports, Fox Sports ve NBC kullanıyor. K-ICT Born2Global kuluçkasından bir startup olarak dünyaya gelen 4DReplay hareketleri 360 derece olarak yakalayabiliyor.

https://www.youtube.com/watch?v=_8vgdDB37lU

 

Firma ilk olarak bu teknolojiyi 2014 Asya Oyunları’nda denedi. Sonraki yıllarda Güney Kore ve Japonya’daki Baseball yayınlarında kullanılmaya devam etti. Şimdi 4DReplay batı pazarını açılmaya ve portfolyosunu geliştirmeye çalışıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=a1lWJU_R38o

 

Firmanın CEO’su Hongsu Jung “Kore’deki ve global spor pazarındaki yayınlarda ciddi bir hacim farkı var. Özellikle de yayın hakları konusunda. Diğer kıtalarda iş yapabilmemizi kolaylaştırmak için genel merkezimizi Slikon Vadisi’ne kurduk” diyor.

 

CBS Sports 4DReplay teknolojisini ABD’de ilk olarak Aralık ayında Kolej Basketbolu Ligi’nde Ohio State ve North Carolina maçında denedi. Teknolojinin kullanıldığı en büyük organizasyon ise 2018 NHL All-Star Maçı oldu. Teknoloji hokeyde çok iyi çalıştı çünkü takip etmesi çok zor olan bu sporda dinamik görüntüler yansıttı. Bu maç için her tarafta 50’şer tane olmak üzere toplam 100 kamera yerleştirildi.

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir