ABD Kolej Basketbolu’nun yıllık geliri 1 milyarı geçti

Amerikan Kolej Basketbol Ligi The National Collegiate Athletic Association (NCAA) amatör bir şekilde yönetiliyor ve bu iş modelini korumak için mücadele ediyor. Ancak buna rağmen NCAA tarihinde ilk defa gelir olarak 1 milyar dolar barajını geçmeyi başardı.

NCAA’in 2017 raporlarına  göre organizasyon geçtiğimiz yıl toplamda 1.06 milyar dolarlık bir gelir elde etti. Bir önceki seneye göre gelirleri yüzde 6.6 artarken 2017’nin kâr’ı ise 105 milyon dolar olarak açıklandı.

NCAA’in ana gelir kaynağı olarak yayın gelirleri görünüyor. 2013 yılına kadar CBS ve Turner Sports NCAA’in yayın haklarını elinde bulunduruyor ve yayın gelirleri bu anlaşmalar neticesinde 2017’de NCAA için 761 milyon dolar olarak yazıldı.

Kolej sporu modeli Amerika’da bugünlerde bir tartışma konusu çünkü otoriteler üniversitelerin spor departmanlarının gelirlerini ciddi bir şekilde denetliyor. Sporcular ise bu ligde sadece burslarını sürdürmek için oynuyor.

NCAA yapılarını mahkemede savunurken ABD’nin adli birimleri kolej basketbolunda ciddi bir rüşvetin döndüğünü düşünüyor. Ekim ayında NCAA, ABD’nin eski Dışişleri Bakanı Condoleeza Rice’ı göreve getirerek kolej basketbolundaki reformları ve değişiklikleri araştırmasını istemişti.

Kolej basketbolunun tamamen amatör bir organizasyon olması savunulurken Üniversiteler iyi basketbolcuları ikna etmek için el altından ödemeler yapmaya başlamış ve bununla ilgili olarak dört üniversitenin koçunu tutuklamıştı.

 

https://www.youtube.com/watch?v=TLKNt2H7MoM

 

 

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir