Euroleague Maçlarında Akıllı Forma Kullanılacak!

Giyilebilir teknoloji; bileklik, kol saati gibi üzerimizde taşıdığımız aksesuarlarda kullanılan teknoloji anlamına gelmektedir. Özellikle akıllı saatler günümüzde oldukça fazla talep görmektedir. Bu aksesuarların akıllı olarak adlandırılmasının nedeni ise akıllı sensörler ve internete sahip olmalarıdır. Kişiler bu akıllı cihazları akıllı telefonlarına bağlayarak cihazın topladığı verilere ulaşabilmekte geliştirilen aplikasyonlar ile veri değerlendirmesi yapılarak anlamlı ölçümler yapılabilmektedir. Euroleague maçlarında kullanılacak olan akıllı formalarda bu yeni nesil akıllı cihazlar arasında yer alıyor.

Euroleague Oyuncular Birliği, Ocak ayının ortalarında gerçekleştirdiği bir toplantıda Euroleague maçları sırasında basketbolcuların verilerini kaydedecek akıllı formaların giyilmesi konusunda karar aldı. Maç sırasında elde edilen veriler HEED platformunda canlı bir şekilde aktarılacak ve taraftarların oyuncularını performansını canlı canlı takip etmesi sağlanacaktır. Turkish Airlines Euroleague’de mücadele eden oyuncuların haklarını korumak için kurulan Euroleague Oyuncular Birliği 2018 Haziran ayından beri ilk defa bir karar alarak giyilebilir teknolojinin kullanılmasını onayladı. HEED platformunun karar ile ilgili yaptığı açıklamada oyuncuların da karardan oldukça memnun olduğu ifade edildi.

Uygulama Alanları

Giyilebilir teknoloji alanında Euroleauge ile başlayan bu trend başta Amerikan Ulusal Hokey Ligi NFL olmak üzere pek çok lig tarafından uygulanmaya başlanacaktır. Son birkaç sezondur NFL oyuncularının kullandığı giyilebilir teknoloji ürünleri daha da geliştirilerek taraftarların sporcuların performansını takip etmesi için daha farklı bir boyut kazanacaktır. HEED CEO’su Danna Rabin tarafından yapılan açıklamada AI ve IoT adlı şirketlerin modern teknoloji alanındaki tecrübelerini giyilebilir teknoloji ile spor sektöründe kullanacak olması taraftarlar açısından oldukça heyecan verici bir haberdir. 

Teknolojinin hayatımızın ayrılmaz bir unsuru olduğunu kabul eden Euroleague Oyuncular Birliği taraftarların beklentilerini de karşılayacak bu kararıyla basketbol ile teknolojiyi buluşturmuştur. HEED ve Euroleague Oyuncular Birliği arasında imzalanan ortaklık anlaşması çerçevesinde şirket giyilebilir teknoloji arasında geniş kapsamlı yatırımlar yapacak. Bu bağlamda oyuncuların canlı performansını takip edecek ve en heyecanlı anları canlı aktaracak bir uygulamayı geliştiren şirket, uygulamaya veri sağlanması için spor salonlarına sensör, kamera, analitik ve yapay zeka cihazlarını yerleştirecektir. Şirket, EuroLeague verilerini bir smaçta en yükseğe zıplayan veya ne zaman taraftarın en fazla tepki verdiği anı belirleme gibi şeyleri gerçek zamanlı olarak hayranların cep telefonlarına canlı oyun aksiyonu hakkında bilgi vermek için kullanmaya başladı.

Konu ile ilgili daha detaylı bilgi almak için linki takip edin.

https://www.sporttechie.com/euroleague-players-agree-to-wear-smart-shirts-during-live-games/

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir