Brezilyanın Başarılı Futbol Kulüplerinden Gremio Formalarını Otomatlar İle Satışa Çıkardı!

Firma, kurum ve kuruluşlar hedef kitlelerini etkilemek ve satış oranlarını artırmak için çeşitli pazarlama yöntemlerine başvururlar. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte bu başvurulan pazarlama yöntemleri de teknolojiden beslenmeye başlamıştır. Artık tüm kurum ve kuruluşlar kendilerini tanıtmak, ürünlerini satmak için klasik pazarlama yöntemlerinin dışında, etkileyici yöntemler denemektedir.

Brezilya’nın ünlü futbol kulüplerinden biri olan Gremio, yakın zamanda spor dünyasında teknoloji ve pazarlamayı birleştirmeyi başaran bir adım atmıştır. Taraftarlarını oldukça heyecanlandıran yenilikçi bir pazarlama tekniği ile forma satışlarını bir otomat sayesinde yapmayı hedefleyen mavi siyahlı kulüp söz konusu otomatlardan ilkini Brezilya’nın Porto Alegre şehrindeki Salgado Filho Uluslararası Havalimanı’na yerleştirmiştir. Porto Alegre şehrinin en önemli futbol kulübü olan ve Brezilya’nın profesyonel futbol ligi Serie A’da mücadele eden Gremio üç aylık süre için bu teknolojiyi test edecek. Taraftarlar, forma otomatından tıpkı bir soda veya bisküvi alır gibi sadece bir düğmeye basarak Gremio futbol kulübünün formasını satın alabilecekler. Forma satışlarını oldukça yükselteceği öngörülen forma otomatı kredi kartı ile ödeme yapılmaya uygun bir şekilde tasarlanmış.

Gremio futbol kulübünün pazarlama direktörü Beto Carvalho kulüp tarafından otomatı duyurmak için gerçekleştirilen bir basın toplantısında otomatın futbol alanında oldukça yeni bir teknoloji olduğunu ve kulüp olarak bu yeniliği tecrübeleri sayesinde bir adım öteye taşımayı düşündüklerini dile getirmiştir. Otomatlar ilk deneyini 2018’in Eylül ayında gerçekleştirmiştir. Kısa bir süreliğine taraftarlar ile buluşan otomatlarda 1 saatte 80 adet forma satışı yapılmıştır. Eylül ayında otomatlarda yaşanan bu başarı doğrultusunda havalimanlarına yerleştirilen otomatlar ilk olarak 3 ay denenecek ve istenilen başarıya ulaşması durumunda tüm havalimanlarına dağıtımı gerçekleştirilecektir.

Gremio’nun yaptığı bu yeniliğin spor pazarlamasına yön vereceği pazarlama uzmanları tarafından ön görülmektedir. Otomatların en büyük avantajı taraftarların formalara ve spor kulübünün çeşitli malzemelerine kolaylıkla ulaşabiliyor olmasıdır. Otomatların bu özelliği diğer spor kulüplerine ve hatta markalara ilham kaynağı olmaktadır. Gremio’nun spor pazarlaması alanında yaptığı bu girişim birkaç sene sonra pek çok marka tarafından uygulanmaya başlanacak bir yeniliğin temelini oluşturabilir.

 

Kaynak: https://www.sporttechie.com/brazilian-soccer-club-gremio-launches-jersey-vending-machines/

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir