2018’in en önemli koşu trendleri

Koşmak artık çok büyük bir trend oldu. İnsanların binlerce yıldır yaptıkları bu spor üzerine artık hiç olmadığı kadar çok inceleme ve araştırma yapılıyor. Markalar modellerini özellikle bu spor için üretiyor, uygulamalar geliştiriliyor, sosyal medyada koşu üzerinden kampanyalar yapılıyor. 2018’de koşuyu hangi trendler belirlediğini ISPO derledi.

     1. Kişiselleştirme – Kişiye göre tasarlanmış inovasyonlar

Bu yıl ürün inovasyonları çoğunlukla koşu ayakkabısı üzerinde gerçekleşti. Hemen herşey kişiselleştirilmiş tasarımlar ve teknolojik özellikler üzerinde geliştirildi. Bilindik markalar koşucuların ihtiyaçlarına uyum sağlamaya çalışıyor. Bu yüzden teknolojik gelişmeler kişiselleştirme ile buluştu.

ISPO Münih 2018’de Brooks Running, SuperFeet ile birlikte geliştirdikleri sistemi tanıttı. HP tarafından geliştirilen FitStation, donanımsal ve yazılımsal olarak ayağın 3D taramasını alıyor ve buna göre ayakkabıyı kişiselleştirebiliyor.

 

  1. Profesyonel koşu ayakkabısı önerisi

 

Pazarda marka ve model yelpazesi genişliyor. Profesyonel talebin artması aynı şekilde bu alanda tavsiye verecek kişi talebini de oluşturuyor. İskandinavyalı Salming markası mağazalarda bu konuda uzman tavsiyeleri verecek, spor konusunda donanımlı kişileri yetiştirmeye başladı bile. Yakında spor mağazalarında “Giydikçe açılır” diyen çalışanlar yerine spor konusunda bilgili kişiler görebiliriz.

 

  1. Koşan influencerlar

İnsanları gerçek hayatta koşmaya motive etmek için birçok marka dijital pazarlama üzerinden çalışmalarını sürdürüyor. Yerel ve uluslararası influencerlar insanları şehirlerinde koşmaya çağırıyor. Ayakkabı markalarının bunu nasıl ve ne şekilde yaptığı değişiyor ama ortak oldukları nokta bu dijital spor pazarlamasında aranan şeyin orijinal olması.

 

La Sportiva’nın tasarımcısı Michael Carli “İki farklı influencer tipiyle çalışıyoruz. Bunlardan biri profesyonel atletler bir diğeri de instrammer veya blogger. İlkinde ürünün performansına dair teminat sağlıyoruz diğerinde ise daha çok kişiye ulaşmaya çalışıyoruz” diyor.

 

  1. Doğa koşuları

 

Trail Running şehrin dışında, doğal alanlarda koşmak oluyor ve giderek popülerleşiyor. Salomon’un marka müdürü Julia Schehl “Pazar araştırmamıza göre koşucuların yüzde 72’si doğada koşmak istiyor. Doğa deneyimi birçok kişi sonuçtan daha önemli” diyor.

 

Icebug markası “Forest Femmes” isimli koşu grubu ile çalışmaya başladı. Çünkü kadınların doğada tek başına koşmayı istemediklerini fark ettiler. Bu yüzden İsveç’te kurulan Forest Femmes grubu kadınları, ormanda ve doğada koşmaya cesaretlendiriyor.

 

  1. Kadın hedef kitlesi genişliyor

Bir hedef kitle olarak kadınlar koşu markalarının listesinde üst sıralara tırmanmayı başardı. Spor markalarının çizdiği kadın imajı, aktif, fit, kendine güvenen ve hedeflerinin peşinde gitmekten korkmayan kişiler. Puma da kadın sporcuları hedef alıyor. Puma’nın üretiminden sorumlu olan Hannelore Weiss, “Bir süredir hedefimiz kadın sporcular. ‘DO YOU’ kampanyamızla Selena Gomez, Cara Delevingne, Pamela Reif ve Anne Kissner gibi isimler kadınlara cesaret veriyor” diye konuşuyor.

 

  1. Big Data

Spor markalarıyla, giyilebilir teknoloji markaları ve uygulamalar arasında artık hiç olmadığı kadar büyük bir kolaborasyon var. Hangi seviyede olursanız olun artık koşucular koşu deneyimlerini dataya dökebiliyor.ü

Adidas’tan Oliver Brüggen “Runtastic Ağustos 2015’ten bu yana Adidas Group’un bir parçası. 240 milyondan fazla defa indirildi ve 150 milyon kayıtlı kullanıcısı var. Hedefleri ise  uzun ve daha iyi bir hayat için gündelik hayatları hakkında daha çok farkında olmaları” diyor.

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir