2018’in spor teknolojisi trendleri

Sports Technology Awards’a başvurular devam ediyor. Başvuruların değerlendirilmeye başlanmasına günler kala organizasyon 2018’de spor teknolojisi pazarındaki trendlerin neler olacağına dair öngörülerini açıkladı…

2013’ten bu yana her yıl düzenlenen Sports Technology Award 2018’e katılım için sadece ki hafta kaldı.

Organizasyon bugüne kadar gelen başvuruları değerlendiğinde önümüzdeki yıla dair spor teknolojisinde trendleri ortaya çıkardı ve 2018’in spor teknolojisinin şu dört trendi takip edeceğini öne sürdü.

Giyilebilirler

Giyilebilir ürünler ilk çıktığında elit sporcuların kullandığı ekipmanlar olarak değerlendiriliyordu. Ama pazarda büyük bir değişim yaşandı ve giyilebilir teknoloji kitlesel pazara arz edilen bir ürün oldu. Sonuçta elit sprocuların günde 13 bin adım attığına dair bir bilgiye ihtiyacı yoktu. Profesyonel sporcu pazarı yeni bir şeyin peşinde: Analitikler. Giyilebilir teknoloji sürekli olarak genişleyen bir pazar. En popüler sağlık ve fitness uygulaması Fitbit sadece ABD’de 213.6 milyon kullanıcıya sahip.

Taraftar etkileşimi

Sektördeki bir diğer sıcak konu taraftarların spor, sporcuyla ve takımla olan etkileşim. Stadyumlar ve TV yayıncılar taraftarları kendilerine çekmek için rekabet ederken taraftarlar organizasyonları takip etmek için dijital kanallara doğru kayıyor. Ancak 2016 Rio Olimpiyatları’nı dünyanın yarısının TV’den izlediğini göz önüne aldığımızda bazı şeylerin değişmediğini görüyoruz.

 

Sporcu ağlığı

Analitiklerden yola çıkarak spor teknolojisinde en büyük büyüme bu sektörde yaşanacak gibi görünüyor. Konu çok geniş. Dopingden, kafa korumaya, psikolojik sağlıktan spor yapan çocukların korunmasına kadar çok geniş bir ihtiyaç alanında talepler ortaya çıkabilir.

 

Büyüklük bir sorun değil

Sports Technology Awards’a spor teknolojisi üreten birçok büyük firmanın yanı sıra küçük firmalar ve startuplar da katılıyor. Sports Technnology Awards’u kazanan firmaların yüzde 35’ini küçük ve orta ölçekli firmalar oluşturuyor. Bu da spor teknolojisi pazarında sadece büyüklerin değil startupların ve küçük firmalarında söz sahibi olduğu anlamına geliyor.

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir